Velké technologické společnosti jako Google nebo Amazon mají od letošního července českým finančním úřadům odvádět sedm procent ze svých příjmů. To je výrazně více, než kolik by tyto firmy platily v jiných evropských zemích, které o jejich zdanění také uvažují. Podle reakcí poslanců, které HN oslovily, to však vypadá, že chystaná digitální daň by nakonec nemusela být tak vysoká. Důvodem je především snaha vyhnout se odvetným clům na české výrobky, kterými vyhrožují Spojené státy.

Mírnější zdanění navrhují i poslanci vládních stran. "Neměli bychom vybočovat z evropského průměru, což je tři až pět procent," myslí si poslanec Pavel Juříček (ANO).

O nižší sazbě jsou ochotni jednat i sociální demokraté. "Diskuse by ale určitě neměla být o sazbě nižší než pět procent," říká předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.