Mimo Rusko znají jméno Vladislava Surkova prakticky jen odborníci na region. Přitom toho pětapadesátiletý muž nestihl zrovna málo. Je autorem koncepce suverénní demokracie, kterou Moskva údajně buduje, vytvořil prokremelská mládežnická hnutí, od anexe Krymu měl v Kremlu na starosti budování separatistických republik. Při tom všem pěstoval vlastní obraz intelektuála, který dokáže myslet pět tahů dopředu a ve skutečnosti je rafinovaným umělcem.

"Vladislav Surkov odchází ze státní služby. Nejbližší měsíc se bude věnovat meditaci. Slíbil, že poté oznámí důvody tohoto rozhodnutí a zveřejní své další plány," napsal v sobotu na síti Telegram politolog Alexej Česnakov, který v posledních letech funguje jako neformální Surkovův tiskový mluvčí. Ti, kteří pozorně sledují kariéru vlivného muže, nepochybují, že do penze se Surkov nechystá.

Šikovný kluk od Chodorkovského

Surkov šel ve stopách svého otce, důstojníka vojenské rozvědky GRU na Dálném východě. Jako mladík byl v letech 1983−1985 v Maďarsku příslušníkem jednotek speciálního nasazení. Jenže pak přišla perestrojka a ambiciózní Surkov se připojuje k mladému komsomolskému funkcionáři Michailu Chodorkovskému, nejprve jako osobní strážce. Již v roce 1991 se dostává do vedení Chodorkovského skupiny Menatep a současně je konzultantem ruské vlády pro public relations.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru