Tlak veřejnosti na to, aby se stavělo ekologicky šetrněji, se spolu s novou legislativou odráží i v konkrétních krocích developerů. V posledních dvou letech stále častěji usilují o ekologické certifikáty. A trend bude dál pokračovat. V rozhovoru pro HN to tvrdí vedoucí oddělení udržitelnosti konzultantské firmy Arcadis Lenka Matějíčková. Ta developerům se získáním certifikátů pomáhá. Podílela se na 101 celkově z 206 certifikovaných budov v Česku.
HN: Jak se za posledních 10 let vyvíjel zájem o ekologicky šetrné stavby a s nimi spojené certifikace?
Za posledních 10 let se odvětví posunulo neskutečně kupředu. V roce 2010 jsme v našem oddělení s certifikacemi začínali ve dvou. Dnes mám 30 lidí. Je to největší tým v Evropě, který dělá jen certifikace, udržitelný rozvoj a energetické audity. Navíc bych řekla, že se budeme v budoucnu ještě rozrůstat, protože téma začíná být čím dál atraktivnější. Největší nárůst zájmu zaznamenávám v posledních dvou letech. Rok 2020 se zdá být přelomový, protože se mění evropská legislativa a média tomu věnují velkou pozornost. Je tu tlak na investory, aby uměli dokázat, že jejich budovy splňují ekologické standardy. A certifikace jsou dobrým nástrojem, jak to prokázat, protože je dělá nezávislá strana, nikoli firmy samy sobě.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru