Už druhý prezidentův oficiální kandidát na pozici ombudsmana má problém vysvětlit svou minulost a aktivity během totalitní komunistické éry. Potom, co se nominace vzdala poslankyně ANO Helena Válková, navrhl Miloš Zeman bývalého zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka. Ten ovšem v 80. letech vydal dvě útlé knihy, ve kterých oslavuje tehdejší komunisty řízené volby, označuje je za demokratické a vychvaluje možnosti občanů vybrat si na jedné kandidátce své poslance. Naopak odsuzuje pluralitní systémy v tradičních demokratických zemích, jako je USA nebo Velká Británie.

"Socialistická demokracie je historicky nejvyšším typem demokracie, je demokracií pro drtivou většinu občanů," stojí například v knize Socialismus, volby a demokracie z roku 1981. V textech kritizuje volební systémy podobné tomu, jaký nyní využívá Česko. Na několika místech vyzdvihuje myšlenky Vladimíra Iljiče Lenina, který byl v Sovětském svazu odpovědný za smrt milionů lidí. Píše o třídním boji či korupci a dezinformacích v "buržoazních demokraciích".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.