Být připoután k mrtvole, to nezní příliš vábně. Nestojí o to asi nikdo, pokud tedy není člověkem velmi specifických sklonů. Argument, že je Velká Británie připoutána k mrtvole − k Evropské unii − a musí se od ní okamžitě odstřihnout, používali zastánci brexitu před referendem v roce 2016. A fungoval. EU tehdy skutečně stíhala jedna krize za druhou. Řecko málem chaoticky odešlo z eurozóny, ale nakonec kapitulovalo před požadavky věřitelů a podepsalo třetí záchranný program půjček. A proud migrantů a uprchlíků, kterých do států EU za pár měsíců přišlo více než milion, ustal jen několik týdnů před britským referendem v červnu roku 2016. Skutečně se mohlo zdát, že se nad unií smráká, že její členské země a bruselské instituce ztratily kontrolu nad situací. "Je na čase odpoutat se od EU, která selhává a nefunguje," prohlašoval dnešní premiér Boris Johnson, tehdejší lídr kampaně za brexit.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Lubomír Tosek 17.01.2020 17:47
Pěkně a věcně. Jen bych ještě dodal, že potřebu - když ne nutnost - evropské federace konstatoval už sir Winston Churchill, tuším že hned po válce. Velký vzor jeho nejjasnější brexitence Borise Johnsona.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru