Nejsledovanější proces v dějinách samostatného Slovenska začal v pondělí u soudu v Pezinku. Na lavici obžalovaných usedl bývalý voják Miroslav Marček, bývalý policista Tomáš Szabó, zprostředkovatelka Alena Zsuzsová a kontroverzní podnikatel Marian Kočner. Ten údajně objednal a zaplatil vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka. Jeho smrt a smrt jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 šokovaly Slovensko a vedly k odstoupení premiéra Roberta Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Během pondělního soudního projednávání se jako jediný z obžalovaných k činu přiznal Miroslav Marček − byl tím, kdo stiskl spoušť. Prohlásil, že původně měli Kuciaka unést a teprve potom zavraždit, aby se nenašlo tělo. "Jenže Szabó řekl, že převoz je nereálný. Všude jsou hlídky a kamery. Pokud vás někdo zastaví a v kufru máte člověka, tak to nevysvětlíte. Únos byl tedy nemožný," prohlásil Marček. Martinu Kušnírovou prý zabil kvůli tomu, že ho viděla, když neměl nasazenou kuklu.

Za vykonání vraždy původně dostali padesát tisíc eur (asi jeden a čtvrt milionu korun). Poté, co zjistili, jak obrovskou vlnu nespokojenosti smrt Jána Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala, požádali ještě o další peníze, které dostali. Marček u soudu prohlásil, že souhlasí s návrhem na odškodnění rodinám obětí. "Souhlasím s tím a udělám všechno pro to, abych jim to vynahradil," řekl Marček. Toho během vyšetřování policejní psycholog označil za člověka se sníženou emoční citlivostí.

Obžalovaní

Miroslav Marček (37)

Bývalý voják byl tím, kdo stiskl spoušť a vraždil. Jako jediný z obžalovaných se k činu přiznal. Připustil také, že v roce 2016 zabil podnikatele Petera Molnára, pro kterého pracoval Tomáš Szabó.

Tomáš Szabó (41)

V letech 2005–2015 pracoval na policii, většinu času jako vyšetřovatel. Následně pracoval jako ochranka na zaoceánských lodích. Při vraždě působil jako řidič svého bratrance Marčeka.

Alena Zsuzsová (45)

Podle obžaloby fungovala jako zprostředkovatelka mezi vrahy a podnikatelem Marianem Kočnerem, který si vraždu údajně objednal. Podle zpráv z Kočnerova telefonu s ním byla prakticky v každodenním spojení, vinu ale odmítá.

Marian Kočner (56)

Kontroverzní podnikatel měl za vraždu zaplatit 50 tisíc eur, posléze odměnu zvýšil. Je obviněný také z falšování směnek, sledování novinářů nebo z přípravy vražd prokurátorů.

Jeho bratranec Tomáš Szabó, který Marčeka na místo činu do vsi Veľká Mača dovezl (a do vesnice několikrát přijel na průzkum), u soudu tvrdil, že o žádné vraždě neví. Prý si ho jeho známý Zoltán Andruskó najal, aby novináře jen zbili.

Když se Marček vrátil od domu Jána Kuciaka, řekl prý svému bratranci, že v domě nalezl dvě těla. Szabó chtěl údajně nález oznámit na policii, ale Marček mu to vymluvil. "S vraždou nemám nic společného. Nevím, proč si to na mě Marček vymyslel. V poslední době jsme s bratrancem nevycházeli dobře. Úplný nervák se z něj stal," prohlásil Szabó, který většinu své výpovědi četl z poznámek. Pak odmítl dále vypovídat.

Andruskó již dříve začal spolupracovat s policií a řekl, že vraždu si u něj objednala Alena Zsuzsová. Za zprostředkování měl dostat deset tisíc eur. Bude souzen v samostatném procesu a podle jeho advokáta má za spolupráci slíbený nižší trest.

Andruskó navíc v úterý u soudu potvrdil, že byl prostředníkem reportérovy vraždy mezi třemi ze čtyř obžalovaných v případu. "Já jsem zprostředkoval mezi Alenou Zsuzsovou a panem Szabóem na pokyn pana Kočnera vraždu Jána Kuciaka," řekl Andruskó, který je klíčovým svědkem obžaloby. 

Podle Andruskovy výpovědi mu Zsuzsová při zadání objednávky Kuciakovy vraždy ukázala na počítači fotky novináře, jeho domu i automobilu. Dodal, že Zsuzsová chtěla, aby Kuciak zmizel a aby jeho tělo nebylo nalezeno.

Odsouzený Andruskó během čtyřhodinového výslechu řekl, že po vraždě měl od Zsuzsové informace o průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy. Tvrdil rovněž, že Zsuzsová ho ujišťovala o Kočnerových kontaktech na politiky nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, včetně expremiéra Roberta Fica a exministra vnitra Roberta Kaliňáka, či na někdejšího šéfa slovenské policie. Fico již dříve spojování s Kočnerem popřel.

Loni v prosinci byl Andruskó v samostatném řízení odsouzen v Kuciakova případu k 15 letům vězení poté, co s policií při vyšetřování reportérovy vraždy spolupracoval a s prokurátorem uzavřel dohodu o vině a trestu.

Zsuzsová se podle Andruskóa chlubila svými kontakty na Kočnera. Kočner je kmotrem dcery Zsuzsové, která podle slovenských médií pracovala pro podnikatele jako volavka. Kvůli komunikaci se Zsuzsovou přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

Samotná Alena Zsuzsová u soudu prohlásila, že si žádnou vraždu neobjednala.

"U pana Andruskóa jsem si v životě objednala jen tři věci: pizzu, čištění bazénu a předělání pokoje mé matky," řekla sebevědomě. S podnikatelem Marianem Kočnerem ji prý spojuje dobré přátelství a fakt, že je kmotrem její dcery. Pro dceru jí také Kočner dával peníze nebo platil dovolenou. Zsuzsová tvrdila, že Kočnerovi jen pomáhala s jeho politickými ambicemi a nikdy neslyšela, že by podnikatel chtěl někomu ublížit.

Marian Kočner se přiznal jen k nedovolenému ozbrojování − policie u něj našla munici. "Náboje jsem si přivezl z vojny, bohužel jsem na ně zapomněl a nezlikvidoval je," prohlásil u soudu podnikatel.

Odmítl ale odpovědět na otázky ohledně vraždy Jána Kuciaka s tím, že bude jen reagovat na přednesené důkazy.

Mezi ně bude patřit například zašifrovaná komunikace pomocí aplikace Threema mezi ním a Zsusovou. Policie u něj nalezla fotografie ze sledování Jána Kuciaka, které podle Andruskóa vrazi dostali od Zsuzsové. Kočner si údajně najal bývalé policisty, aby sledovali slovenské novináře, kteří se zabývali jeho aktivitami. Sám Kočner je ve vazbě kvůli podvodům se směnkami televize Markíza. Mezitím přibylo několik dalších obvinění kvůli posílání motáků nebo násilného převzetí golfového hřiště.