Češi ze světových lídrů důvěřují nejvíce ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, nejméně pak čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi. Ukázal to ve středu zveřejněný průzkum společnosti Pew Research Center, v němž se jeho autoři ptali lidí ve 33 zemích světa zejména na postoj k šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi a názory na jeho politiku. Celkově průzkum ukázal, že důvěru v Trumpa má jen 29 procent oslovených, zatímco německé kancléřce Angele Merkelové věří 46 procent lidí.

Lidé v průzkumu odpovídali v jedné z otázek na to, kterému světovému státníkovi důvěřují nejvíce. Vyjádřit se měli k pěti lídrům - kromě Trumpa, Si Ťin-pchinga, Putina a Merkelové hodnotili ještě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Pew Research Center provedlo svůj průzkum ve spolupráci s Gallupovým ústavem v období mezi květnem a říjnem 2019, odpovídalo v něm celkem téměř 37 000 lidí. Celkové výsledky ukázaly, že nejméně respondenti věří čínskému prezidentovi (28 procent), jen o jeden procentní bod více příznivců nasbíral Trump.

Důvěru v Putinův úsudek vyjádřilo 33 procent lidí, o něco lépe na tom byli Macron (41 procent) a Merkelová (46 procent).

Výsledky byly ale radikálně odlišné v jednotlivých zemích: zatímco v západní Evropě ztráceli Trump a Putin, v zemích Visegrádu zase měla nižší popularitu Merkelová a v Japonsku Si Ťin-pching. Nejméně českých respondentů (17 procent) důvěřuje čínskému prezidentovi, pro Merkelovou se vyslovilo 25 procent dotázaných, pro Trumpa 28 procent, pro Macrona 30 procent a pro Putina 33 procent. Podobné výsledky měly i další země visegrádské čtyřky, přičemž na Slovensku má důvěru v Putina 49 procent oslovených, ale v Polsku jen 15 procent.

Německá kancléřka Merkelová má nejvíce příznivců ve Švédsku (86 procent) a Nizozemsku (82 procent), Macrona nejvíce uznávají v Německu (73 procent) a Nizozemsku (70 procent). Nejméně populární je Merkelová naopak v Řecku (22 procent) a Macron v Turecku (14 procent). Trump má nejvíce příznivců na Filipínách (77 procent) a nejméně v Mexiku (osm procent). Nejvstřícnější názory na čínského prezidenta panují v Nigérii (61 procent), nejméně vstřícné v Maďarsku a Japonsku (14 procent). Putinovi nejvíce věří v Rusku (73 procent), nejméně na Ukrajině (11 procent).

Ačkoli průzkum Pew Research Center ukázal, že Češi ze světových lídrů věří nejvíce Putinovi, v loňském průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) naopak 69 procent respondentů uvedlo, že ruskému prezidentovi nevěří.

Dotazovatelé CVVM zjistili, že pro Čechy je nejdůvěryhodnější slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, které věří 54 procent lidí. Následují český prezident Miloš Zeman se 46 procenty a hlava Francie Emmanuel Macron se 34 procenty. Pro Merkelovou a Trumpa se vyslovilo jen 23 procent dotázaných.

Trumpovi důvěřuje v zahraničí pouze 29 procent obyvatel

Nízká podpora Trumpa vyniká zejména ve srovnání s hodnocením předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, který měl po celou dobu svého mandátu téměř ve všech sledovaných zemích nadpoloviční podporu. V Česku mu v roce 2013 vyjádřily důvěru tři čtvrtiny dotázaných, v Německu ho ve stejném roce vidělo pozitivně 88 procent lidí.

Co se týče některých konkrétních Trumpových kroků, nejvíce lidí kritizuje jeho zvyšování cel (68 procent), odstoupení od pařížské klimatické dohody (66 procent) a stavbu zdi na hranici s Mexikem (60 procent). Naopak přímé rozhovory se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem hodnotí jako přínos 41 procent lidí, zatímco 36 procent lidí s nimi nesouhlasí. Čeští respondenti se od průměru lišili zejména v otázce názoru na Trumpovu protiimigrační politiku: tu celkově neschvaluje 66 procent oslovených lidí, v ČR to bylo ale jen 32 procent. Naproti tomu 46 procent českých respondentů Trumpova opatření proti migraci chválí. Podobný názor mají i Maďaři, Poláci, Slováci a Italové. Za odstoupení od íránské jaderné dohody Trumpa celkově kritizovalo 62 procent oslovených, v Izraeli ale naopak 66 procent lidí uvedlo, že toto rozhodnutí schvalují.

Současný americký prezident však navzdory své vysoké nepopularitě v zahraničí v posledních letech přece jen získal více příznivců. Například ve Francii mu v roce 2017 důvěřovalo 14 procent lidí, loni už to byla pětina, v Japonsku jeho podpora stoupla ve stejném období z 24 na 36 procent, v Itálii z 25 na 32 procent. V Rusku ale naopak klesla z 53 procent na 20. Za Českou republiku nejsou v šetření srovnatelná data k dispozici.

Vstřícněji podle průzkumu na Trumpovu politiku nahlížejí voliči pravicových populistických stran. Například příznivci britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) důvěřují Trumpovi z 63 procent, zatímco mezi jejími nevoliči amerického prezidenta dobře hodnotí jen pětina respondentů. V Česku Trumpa dobře hodnotí 41 procent voličů strany SPD Tomia Okamury, ale jen 21 procent jejích nevoličů.

Průzkum Pew Research Center se ale kromě osoby Donalda Trumpa ptal i obecněji na hodnocení obrazu Spojených států. Tady 54 procent dotázaných uvedlo, že jejich názor na USA je příznivý, 38 procent lidí tvrdilo opak. Nejvíce vstřícně hodnotících bylo v Izraeli (83 procent), na Filipínách (80 procent), v Polsku (79 procent) a v Jižní Koreji (77 procent). Nejméně v Turecku (20 procent), Rusku (29 procent) a Tunisku (33 procent). V Česku nahlíží na USA pozitivně přesně polovina respondentů.

Závěry průzkumu Pew Research Center víceméně potvrzují i zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a společnosti STEM/MARK z loňského roku. CVVM došlo v listopadu ke zjištění, že Trumpovi spíše důvěřuje 23 procent Čechů, přičemž jejich počet v posledním roce a půl lehce stoupá. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK z loňského června má příznivý názor na Trumpa 25 procent dotazovaných obyvatel ČR, toto šetření nicméně poukazuje na mírný pokles důvěry oproti předloňskému roku.