Kolikrát jste v poslední době, řekněme měsíci, použili nebo slyšeli použít termín "devadesátá léta"? Vsadím se, že párkrát jistě ano. Na devadesátá léta se odvolává, vzpomíná, je to jakýsi společný referenční bod. Když se řekne devadesátá léta, má to svou barvu, patinu, atmosféru… Termín, se kterým se dobře, a tudíž často pracuje.

Tak a kolikrát jste v poslední době použili nebo slyšeli použít termín na období mezi rokem 2000 a 2010? Všimli jste si, že neexistuje? Nultá léta? Nulťáky?

Nulté roky plné děje

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Lubomír Tosek 29.12.2019 23:49
Postřehy ke společenské situaci jsou přesné, ale lingvistika dekád je velmi nepřesná: roky 1. i 2. desetiletí století, zejména i toho nynějšího mají normální názvy, které jsou jen méně běžné. První desetiletí se označuje nikoliv jako nulté roky, nýbrž první roky (např. 21. století), kromě onoho banálního "prvního desetiletí". Roky 2. desetiletí se označují zcela analogicky k devadesátým rokům jako desáté roky resp. desítky. Navíc tvrdit, že podobně bezejmenné jsou roky prvních dvou desetiletí v angličtině, to již je zcela zcestné, jak snadno zjistí každý nahlédnutím do anglické Wikipédie, (např. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_decades). Marně hledám důvod takového zcestí. Nicméně Vám velice přeju pohodový nový rok 2020 bez takových nepodařených tvrzení. Lubomír Tosek
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru