Když se člověk má dobře a nevyvažuje to (alespoň občas) vědomou střídmostí, má sice spoustu možností, ale žádný čas a energii je realizovat. Žijeme v relativně dobrých časech − naše šance na slušnou dobu dožití a na kvalitní životní podmínky je nejvyšší ve známé historii. Ještě před dvěma sty lety, když se vám narodilo dítě, jste měli jen 55procentní šanci, že se dožije pěti let. Průměrná délka života byla oproti té dnešní jen poloviční. Šance, že se vám dostane aspoň základního vzdělání, byla ani ne dvacetiprocentní. Jen asi pět procent lidí na světě tehdy nežilo v extrémní (tedy život ohrožující) chudobě. Lidi zabíjely hlad, zima nebo třeba špatné hygienické podmínky řádově častěji, než je tomu dnes. Vaše přežití bylo v té době otázkou štěstí a náhody podstatně víc, než je tomu dnes.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

zdenek stypa 04.02.2020 16:58
Skvely clanek - dekuju.
Jana Ptackova 27.12.2019 23:38
Inspirativní čtení, zejména poslední odstavec stojí za zapamatování. Jana Ptáčková
Jakub Smutný 27.12.2019 08:18
Skvělý článek. děkuji za něj. Jakub Smutný
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru