Bioplast

Výhodou je, že se vyrábějí například z kukuřičného škrobu, mají tedy nižší uhlíkovou stopu než plasty, ale jsou stejně odolné a využitelné. Dají se také průmyslově kompostovat. Nevýhodou je zatěžování půdy při pěstování primárního zdroje, nemožnost domácího kompostování či jiné recyklace a špatná rozeznatelnost od běžných plastů.

Papír

Výhodou je, že jde o přírodní, obnovitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou. Téměř všechen papír se dá recyklovat. Je dobře tvarovatelný a může se používat opakovaně. Nevýhodou je, že papír není tak odolný jako plast, je propustný a má nízkou nosnost, rychleji se zničí. Pokud se kombinuje s plastem, není recyklovatelný.

Bavlna

Výhodou je, že je to obnovitelný materiál a výrobky z ní dlouho vydrží. Dá se používat opakovaně. Jednodruhová bavlna se dá recyklovat. Nevýhodou je zatěžování půdy a životního prostředí při pěstování bavlníku − používají se k tomu pesticidy i velké množství vody. Bavlna se vykupuje zejména z Indie nebo Číny.

Bambus

Výhodou je, že je to přírodní, obnovitelný materiál, má nižší uhlíkovou stopu než plast. Výrobky z bambusu se mohou používat opakovaně, je vhodný pro průmyslové kompostování. Nevýhodou je nemožnost recyklace, v případě prášku z mízy nelze ani kompostovat. Dovoz materiálu je drahý, téměř všechen se zpracovává v Číně.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru