Nadšení premiéra Andreje Babiše, když se mu po celých pěti letech konečně podařilo vyhrát souboj s Evropskou komisí o podobě výběru daně z přidané hodnoty, bylo skoro až dojemné. Měl to být jednoznačný úspěch malého českého státu a silného premiéra, který se domluví cizími jazyky, jak o sobě sám rád říká. S tzv. přenesenou daňovou povinností, tedy reverse charge (kdy platí DPH finální odběratel, nikoliv dodavatel jako nyní, a pokud je součástí obchodního řetězce, platí každý článek řetězce svůj "kousek" DPH), Babiš spojil svoji kariéru v EU. A také úspěšnost výběru daně z přidané hodnoty. Změna měla přinést do rozpočtu dalších pět miliard korun ročně a ještě lépe bránit velkým podvodům. "Pro nás je to poslední stavební blok daňové reformy, vedle kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Má to doplnit reformu," tvrdila ještě před definitivním "vítězstvím" reverse charge v Bruselu ministryně financí Alena Schillerová. Teoreticky měla změna vstoupit do českého daňového systému od ledna příštího roku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Marie Janečková 19.12.2019 09:53
Opravdu vynikající ministr financí a premiér, ten Babiš. Kdyby takhle řídil své firmy, už dávno by šel žebrácké holi. Napadá mne jedna otázka. Je skutečně tak neschopný, nebo to dělá schválně, aby mu nebylo vidět "na prsty"?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru