Nikde není vidět efekt globální změny klimatu tak názorně jako v Arktidě. Na konci léta tam led poslední roky taje podstatně rychlejším tempem, než jakým v zimě přibývá. Oteplování je na dálném severu dvakrát rychlejší, než je globální průměr. Jakmile se totiž jednou arktický led rozpustí, tání v okolí se dál zrychlí. Je to poměrně jednoduchá fyzika: voda tekutého oceánu je tmavá a pohlcuje mnohem více tepla než led. Rozdíl je to opravdu zásadní: zatímco mořská voda má albedo, tedy poměr odraženého záření k jeho celkovému množství, kolem 0,06, u ledu je to 0,5−0,7. Tedy o řád více. Led tak odráží 50 až 70 procent sluneční energie, voda naopak skoro všechnu pohltí. Zákonitost jednodušší a pochopitelnější než komplex globální změny klimatu má zásadní ekonomické i mocenské dopady.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru