Máme nízké úroky. Ba co více, momentálně je prakticky v nedohlednu změna této situace, a to i v kontextu nedávných vyjádření Evropské centrální banky a dalších, řekněme, fundamentálních faktorů − stárnoucí populace, nižšího růstu potenciálního produktu, nižších inflačních tlaků v různých sektorech ekonomiky a dalších.

Zdá se, že pro většinu populace a obecně pro současné ekonomiky jsou nízké úroky spíše pozitivem, jelikož mnoho lidí nemá zrovna závratné úspory, které by se mohly znehodnocovat, a firmy mají přístup k levným penězům na investice, což oceňují zejména start-upy. O tom, že nízké úroky mají některá negativa, například přispívají k vytváření bublin na trzích aktiv nebo udržují při životě firmy, které by v "normálním prostředí" zkrachovaly, není nutné debatovat.

Jakkoli je na negativní aspekty levných peněz potřeba upozorňovat, je také třeba poznamenat, že některé hororové scénáře, které se v jejich souvislosti dříve vyrojily, jsou opravdu daleko od naplnění. Často jsme slýchávali o brzké finanční krizi, horší než v roce 2008, přicházející hyperinflaci, monetizaci státního dluhu a podobně.

Nic z toho se (prozatím) nenaplnilo a nejsou ani náznaky, že by tomu tak mělo v dohledné době být. Proto je patrně lepší novou bezúročnou dobu respektovat a hodnotit ji střízlivě. Může tu s námi totiž být ještě poměrně dlouho.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru