Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála s největší pravděpodobností Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. Podle odhadů výsledků, které zveřejnily stanice BBC, ITV a Sky News, získala vládní strana v Dolní sněmovně přesvědčivou absolutní většinu. Británie by tak mohla na konci ledna opustit Evropskou unii.

Konzervativci získali podle prognózy 368 mandátů. K absolutní většině jim v 650členné sněmovně stačilo 326 křesel. Na druhém místě skončili labouristé Jeremyho Corbyna jen se 191 mandáty. Do parlamentu se dostali také Liberální demokraté se 13, Skotská národní strana (SNP) s 55 a zelení s jedním poslancem. Strana pro brexit podle odhadu žádný mandát nezískala. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran.

Britský premiér Boris Johnson těsně před volbami sezval kameramany a fotografy, nasedl do malého buldozeru překrytého státní vlajkou a rozjel se proti zdi. Prorazil ji a na buldozeru se objevilo heslo předvolební kampaně jeho Konzervativní strany: "Zařídíme brexit." Akční scénkou chtěl ukázat, jak rázně skoncuje se současným stavem, kdy Velká Británie tři a půl roku po referendu o vystoupení z Evropské unie zůstává stále jejím členem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.