Zpomalení realitního trhu nám prospěje, trh je přehřátý, nemovitostní bublina musí splasknout. Experti se shodují v tom, že současný stav, kdy ceny domů a bytů za několik málo let vzrostly o padesát až sto procent, je neudržitelný. A nejde jen o Česko, vysoký růst cen se týká Belgie, Německa, Francie a dalších sedmi zemí Evropské unie. Centrální banky jejich varování naslouchají, a tak napříč Evropou různým způsobem zpřísňují podmínky pro získání úvěrů. Zatím se ale žádné z nich nepovedlo výrazným způsobem zasáhnout do realitního trhu. A pokud se nepřidají administrativní opatření států typu větší regulace (případně znovuzavedení regulace) pronájmů, podstatného zvýšení daně z nemovitostí či speciálních poplatků za vlastnictví více bytů, centrální banky nemají šanci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Ondřej Topinka 12.12.2019 14:08
Přestože politika centrálních bank hraje významnou roli, obávám se, že opomíjíte zásadní důvod, proč je u nás bydlení nedostupné (především v Praze). A tím je neskutečně přebujelá administrativa. Pozemků k výstavbě je i v širším centru Prahy dost (namátkou nádraží Bubny, nákladové nádraží Žižkov, Hagibor, Rohanský a Libeňský ostrov), developerů je také dost a přestože se potýkají s nedostatkem pracovníků (dokázalo by jich přijet dost z Ukrajiny, nebýt ... wait for it ... přebujelé administrativy), ale i když se developer dnes rozhodne postavit bytový projekt na svém pozemku určeném územním plánem k bytové výstavbě, nedokáže začít stavět dříve než za pět, spíše však za deset let. A to vše jen kvůli nejrůznějším regulacím a průtahům úřadů. Zvýšenou poptávku (i v důsledku politiky centrálních bank, jak je popsáno) tedy nedokáže v rozumném čase uspokojit nabídka škrcená regulacemi. Řešením tedy není více regulace ani regulované nájmy (ty vedou k obcházení, černému trhu a korupci), ale naopak uvolnění regulací, zjednodušení a zrychlení administrativních procesů. Zbytek si trh vyřeší sám a lépe než jakýkoliv regulátor.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru