Tragédie v ostravské nemocnici, kde dvaačtyřicetiletý muž zastřelil šest lidí, má rysy živelní pohromy. Nejen intenzitou, ale i tím, že se jí prakticky nedalo zabránit. Nikdy bohužel nelze zajistit, aby člověk, který propadne nenávisti, zoufalství nebo duševní chorobě, nespáchal hromadnou vraždu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Ondřej Topinka 12.12.2019 09:52
Několik poznámek: Cit: Omezení [nařízené protizbraňovou směrnicí EU] má smysl. Směrnice v tomto ohledu ničemu nepomůže. Omezuje zásobníky do dlouhých samonabíjecích zbraní (např. civilní verze Kalašnikova, samopalu vz. 58, útočné pušky AR15) na 10 nábojů a do pistolí na 20 nábojů. Standardní zásobník do ČZ 75 (velmi rozšířená pistole, použitá vrahy v UB i v Ostravě) pojme 16 nábojů + 1 můžete nacpat do hlavně. A zásobníky můžete mít klidně tři nebo více, přebytí je při troše cviku otázkou 2-3 sekund, ve stresu třeba deseti. Na nákup zásobníku není potřeba ani zbroják, může ho koupit kdokoliv komukoliv třeba jako stojánek na tužky. Pokud si vrah pořídí nelegální pistoli, není pro něj obvykle problém dokoupit si k ní i zásobníky a mít po ruce zbraň s kapacitou 50 nebo i více výstřelů. Cit: tentokrát (to) policisté zvládli výborně, na místě byli za tři minuty Platí okřídlené: "Když jde o vteřiny, policisté dorazí za pár minut." Otázkou je, jestli by šli dovnitř, pokud by se zevnitř stále ozývala střelba. Vycházím ze situace v Uherském Brodě, kdy na místě také byla dvoučlená ozbrojená hlídka za pár minut, ale poté, co po nich pachatel vystřelil, se stáhli a čekalo se několik hodin na zásahovku. A teď si zkuste představit, že by v té hospodě v UB nebo v té nemocnici v Ostravě seděl někdo s pistolí, legálně drženou a nošenou (což je u nás možné po splnění relativně přísných podmínek, v zemích EU je to jinak spíše zakázané). Dokázal by zareagovat v řádu sekund a měl by po ruce stejně účinný nástroj jako vrah. Nemožné? Vůbec ne, jen pak není tolik obětí, takže se o případu tolik nepíše. Desítky příkladů jsou stručně shrnuty třeba zde: https://zbrojnice.com/category/cestna-zminka/
Petr Ohlídal 12.12.2019 07:27
Re Jiřina Jirešová: nálepkovat sice umíte pěkně (byť alespoň v mém případě zcela nepravdivě) a urážky vám taky docela jdou, ale marně hledám nějaký argument jiný než útok ad hominem?
Jiřina Jirešová 11.12.2019 12:20
Dalo se cekat, ze v komentarich k takovemu clanku hned jak certi z krabicky vyskoci ruzni pro-gun nerdi s umorne predvidatelnymi “argumenty”. Podobne vylevy jako od panu nize lze chapat jako vykrik emocne rozhozenych potrefenych hus - pistolkaru, ktery citi potrebu sdelit, “ze oni prece vrazi nejsou”. Takhle je to pokazde po nejakem streleckem incidentu - pokud se ovsem neda odsunout do bezpecnych vod tim, ze muze byt pripsan nejakemu “muslimovi”.
Jiří Slezák 11.12.2019 08:59
Tento typ novinařiny je důvod, proč neprodloužím předplatné a to stejné budu doporučovat lidem kolem sebe. Je to přitom škoda, potkal jsem osobně pár novinářů, kteří pro ihned pracují, jsou na skvělé odborné úrovni, dokážou psát nezaujatě a dělají dobrou práci. Jejich články tu ale nějak nevidím.
Redakce iHNed - Filip Černý 12.12.2019 15:13
Dobrý den, mrzí nás, že odcházíte. Dovoluji si zdvořile upozornit, že reagujete na komentář, jehož autorem je komentátor, nikoliv reportér či redaktor. Komentáře nelze psát nezaujatě, naopak vyžadují subjektivitu a názor. Publikujem názory i s tím rizikem, že s nimi někteří čtenáři nebudou souhlasit.
Petr Ohlídal 11.12.2019 08:06
Dlouho jsem přemýšlel, zda mám do důvodů proč mám k článku výhrady napsat "neobjektivní" nebo "nepravdivý". Nakonec jsem dal neobjektivní, ale nepravdivý by se obhájit dalo také. Fail #1 - srovnávat počet vražd střelnou zbraní a ne celkem. Oběť bude jistě velmi ráda, když nebude zastřelena, ale jen ubodána... Já vím no, 70x zní líp než 9x ... Fail #2 - odbýt "kulturní rozdíly" jednou poznámkou, na kterou ve svych závěrech vůbec neberu ohled. Mezi státy, které mají výrazně přísnější legislativu ohledně zbraní, pátek například Brazílie nebo Mexiko. Počet vražd? Výrazně vyšší než USA. Předpokládám, že to bude kvůli legislativě, kultura možná nějaký vliv taky má, ale dál bych to neřešil... A Asiati asi mají v USA jiné zákony než černoši, jelikož pocet vražd na osobu je u nich více než 20x nižší (a takřka srovnatelný s ČR, zcela s EU). Fail #3 - vyjadřovat se k něčemu, co jsem viděl možná tak z rychlíku, ale mám o tom zcela jasno. Z jedné statistiky bez kontextu vyvozovat ohromné závěry... Další statistiky jsou k dispozici třeba zde, a světě div se, jdou zcela proti závěru autora komentáře... Například věta "čím více zbraní mezi lidmi je, tím je větší pravděpodobnost, že vás někdo zastřelí" je zde krásně popřena. A na rozdíl od pana Honzejka autor dokonce má svá čísla ozdrojovaná... https://zbrojnice.com/2018/12/18/usa-statistiky-civilniho-drzeni-zbrani-a-vrazednosti/ Fail #4 - nadpis. V komentáři autor říká, že není ani pro zbraně ani proti nim, proč v nadpisu zdůrazňuje jen jednu stranu? Celkově hodně slabé.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru