Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Potvrdil to Městský soud v Praze, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce (ČOI).

Omezení prodeje o svátcích začalo platit koncem roku 2016. Největší český obchod s elektronikou a počítači ale tuto reguli ignoroval a prodával dál. Obhajoval se tvrzením, že se na něj jako na internetového prodejce zákaz nevztahuje. ČOI Alze proto dala v roce 2017 pokutu 230 tisíc korun. Alza proti ní podala žalobu, ale Městský soud v Praze ji minulou středu zamítl. "Soud se ztotožňuje s Českou obchodní inspekcí, že takové jednání není v uvedené státní svátky povoleno," konstatoval soudce Ladislav Hejtmánek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jarda 09.12.2019 19:24
kustkakustka: To je právě ten nikdy nekončící problém. Jeden extrém může znít: "každý si může dělat co chce, protože jsme ve svobodné zemi". A když se tak stane, ozve se skupina lidí, která v těžké životní situaci, kdy si s nimi zaměstnavatelé a obchodníci mohou dělat co je napadne viz středověké praktiky. Ale protože v demokracii to je spousta volebních hlasů, tak se jich někdo zastane. No a pak se řeší co se firmám dovolí a co už ne. Např. jestli mohou nutit lidi pracovat o svátcích. Pokud je nízká nezaměstnanost, tak ty lidi prostě půjdou pracovat jinam. Pokud bude vysoká, budou mít strach vyjádřit nesouhlas, aby nepřišli o práci.
kustkakustka 09.12.2019 12:35
Jsem možná primitiv, ale já obecně a hlavně nechápu, jak v tržním hospodářství může někdo někomu nařizovat, kdy může mít otevřeno a kdy ne. To je snad soukromníkova věc, nebo ne?
jarda 09.12.2019 02:34
Alze se prostě vyplatí zákon porušovat. A ještě díky tomu má zadarmo reklamu v novinách, takže všichni budou vědět, že dostanou svoje zboží jako obvykle a nemusí o tom přemýšlet. Možná by bylo lepší o tom vůbec nepsat a nechat úřady konat, jinak budou mít další motivaci v tom pokračovat.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru