Firmu, která nakládá s odpady, by tady hledal málokdo. Areál společnosti Purum, kde před dvěma týdny výbuch chemikálií způsobil smrt člověka a zranění sedmi dalších, je skrytý jihozápadně od Liberce v úzkém údolí sevřeném dvěma přírodními památkami. Napravo od příjezdové cesty se nad hustými lesy tyčí skalnatý Hamerský vrch, vlevo, přímo nad areálem s odkališti a barely plnými kyselin a louhů, se zvedá plochý masiv Širokého kamene. Kolem vedou turistické trasy a cyklostezka.

Co přesně se v odlehlé úpravně odpadů u vsi Hamr na Jezeře v úterý 19. listopadu ráno odehrálo, zatím není jasné. Jisté je, že míchání látek způsobilo explozi a následný požár, při kterém se do ovzduší uvolnily kyseliny sírová a chlorovodíková, sirovodík, chlor a dimetylsulfid. Hygienici proto minulý týden poslali zhruba 140 lidí, mezi nimi hasiče a zdravotníky, kteří přišli s jedy do styku, na vyšetření. Někteří z nich mají dodnes zdravotní potíže. Nebezpečný zásah už dokonce vyšetřuje zvláštní komise zřízená ministerstvem vnitra.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.