Jak co nejobecněji vysvětlit, co se děje v české politice? Dá se najít společný jmenovatel motivace Andreje Babiše, Miloše Zemana a zmaru opozice? Na první pohled to vypadá jako typická špatně položená otázka. Jenže není. Alespoň soudě podle toho, že má odpověď. Nabízí ji americký politolog Andrew Roberts. Naše politika je podle něj krom působení globálních faktorů a hlavních zdejších tradic (umírněného nacionalismu, liberalismu, rovnostářství a demokratického humanismu) formována ještě dalším − a možná nejsilnějším − motivem. Nazývá ho "hájení vlastního zájmu". Což vlastně není nic jiného než politicky korektní výraz pro všudypřítomné a propracované přízemní sobectví. "Vlastní zájem je samozřejmě lidská univerzálie… ale pro mnoho lidí (v Česku) je nedostatek politického idealismu po revoluci do očí bijící. Je snadné spojit tuto tendenci s problémy demokracie v zemi," píše politolog zabývající se střední Evropou v jedné z kapitol nové knihy Od Palackého k Babišovi, kterou vydal kolektiv autorů brněnské Masarykovy univerzity.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru