Podařilo se propojit osm pozemních radioteleskopů rozmístěných na šesti místech po celém světě: na Antarktidě, v Chile, v Mexiku, na Havaji, v Arizoně a ve Španělsku. Díky tomuto supervýkonnému dalekohledu nazvanému Event Horizon Telescope (EHT) mohli lidé na vlastní oči spatřit podobu černé díry, do té doby jen předvídanou ve fyzikálních teoriích. Snímek světla mizejícího v černé díře, jejíž hmota představuje 6,5 miliardy Sluncí, se dostal na titulní stránky světových novin.

Letos na podzim byla spolupráce několika set vědců ze 60 organizací a 20 států světa oceněna Zvláštní cenou za průlom ve výzkumu základní fyziky. Autoři publikací, které zveřejnění snímku provázely, si rozdělí tři miliony dolarů. V čele projektu EHT stojí Sheperd Doeleman.

V exkluzivním rozhovoru pro HN Doeleman slíbil, že do deseti let se lidstvo podívá na video černé díry. Také během rozhovoru spočítal, co by jeho tým viděl, kdyby byl teleskop EHT umístěný na okraji sluneční soustavy a podíval se na Zemi. A mluvil i o tom, jaké to je vést tým stovek vědců a proč je strach dobrá věc.

HN: Naše planeta se potýká s chudobou, hladem a klimatickou krizí. Lidé jsou ohroženi nedostatkem vody. Proč bychom měli dávat miliony na výzkum něčeho, co je 55 milionů světelných let daleko, jako "vaše" černá díra?

To je otázka, kterou si také kladu. Společnost by měla najít způsob, jak zvládnout obojí. Zajistit lidem přístup k pitné vodě a zdravotní péči, ale zároveň se věnovat vizionářské vědě. Nikdy nemůžete vědět, kde budeme moct uplatnit poznatky ze základního výzkumu. Dám vám příklad. Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein představil před více než sto lety. Kdybyste se ho v roce 1915 zeptala, k čemu je dobrá, řekl by, že nemá tušení. Byl to čistě matematický, geometrický konstrukt. Dnes ji využíváme každý den, závisí na ní třeba GPS navigace. Zabývat se nejhlubšími tajemstvími vesmíru a posouvat hranice možného je důležité.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru