Kulatá výročí mohou být nebezpečná. Vybízejí nejen k bilancování minulosti, ale také k reflexi současnosti a výhledům do budoucna. A to je důvod, proč v případě Severoatlantické aliance, která si v úterý na summitu v Londýně připomněla 70 let své existence, jde o dost riskantní oslavy.

O minulosti NATO asi pochyby nejsou. Ze soupeření Západu a Východu vyšlo toto vojenské spojenectví západoevropských zemí s USA a Kanadou na konci studené války vítězně a následně našlo nový důvod existence, když přijalo nové členské země a rozšířilo prostor kolektivní obrany.

Jenže aktuální situace, to už je jiný příběh. Jak to diplomaticky neurvale vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. Záměrně to řekl hlasitě, aby právě v předvečer oslav v Londýně jeho slova zazněla jako výbuch granátu. "NATO je ve stavu mozkové smrti."

Je situace opravdu tak vážná? Je NATO právě na své sedmdesátiny bezmála zralé na autopsii, pitvu mrtvého těla?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.