Zprávy o tom, že centrální banky nakupují zlato, jsou už roky rutinou. Ovšem většinu nákupů mají na kontě asijské země a Rusko. Pro Čínu, která stále drží největší devizové rezervy, je zlato prostředkem, jak alespoň trochu diverzifikovat svá aktiva. To, co vloží do drahého kovu, nemusí mít v amerických dluhopisech. Ne že by se jich mohla zbavovat ve velkém, ale i signál se v dobách obchodních válek počítá.

Ještě důležitější je zlato pro Rusko, pro které může představovat i jakousi pojistku pro případ zostření západních sankcí. A jako bonus tím obstará potravu pro Kremlem financované propagandistické weby, které o žádném tématu nepíší tak rády jako o konci dominance dolaru. K tomu samozřejmě nákupy zlata Ruskem nijak nepřispějí, na to je jejich objem v porovnání s celkovými rezervami cizích měn a především s objemem mezinárodního obchodu směšně malý.

Je ale fakt, že o zlatu čím dál častěji mluví i západní centrální banky. A nejen mluví. Bundesbanka si například vyjednala návrat části zlata, které měla od let studené války uložené u spojenců. I ve střední Evropě přišlo zlato do módy. Maďaři loni oznámili, že poprvé od roku 1986 nakupovali do rezerv zlato a hned jeho objem v trezorech zvětšili na desetinásobek. Pravda, začínali na zanedbatelných třech tunách. Polsko se do nákupů pustilo razantněji, během letoška již nakoupilo více než 125 tun zlata. To už jsou investice v miliardách dolarů. Celkově tak má v rezervách téměř 230 tun zlata. A to ještě chce podíl zlata zdvojnásobit.

Z České národní banky nic podobného neuslyšíme. Podíl zlata v jejích obřích rezervách se počítá v desetinkách procenta (aktuálně je to zhruba 2,5 promile) a stále klesá. Když už se některý centrální bankéř o drahém kovu zmíní, tak jen v souvislosti s pamětními mincemi. ČNB opakuje, že zlato již několik desítek let nehraje v měnové politice roli. Ovšem v regionu je s jeho odmítáním čím dál osamělejší.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru