Když se v ostravském Dole Paskov přestalo před dvěma lety těžit uhlí, o práci přišla tisícovka lidí. Několik horníků se proto rozhodlo radikálně změnit obor. Přeškolili se na ajťáky a dnes se živí programováním. "Zní to jako sci-fi, ale to jsou přesně cesty, kterými bychom měli jít," prohlašuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Michal Hanzlik 26.11.2019 20:29
Nevíte, jestli se během přeškolení horníci učili OstraJavu? https://github.com/tkohout/OSTRAJava
vanka 26.11.2019 19:39
Příště by se mohli přeškolit, třeba na chirurgy......
Adam Hladky 26.11.2019 14:23
"Několik horníků se proto rozhodlo radikálně změnit obor. Přeškolili se na ajťáky a dnes se živí programováním. "Zní to jako sci-fi, ale to jsou přesně cesty, kterými bychom měli jít," prohlašuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD." .. nebyly by nějaké podrobnosti, jak se dá za dva roky vystudovat a už se živit jako IT? Nějak mi to připomnělo "absolventy dělnických kursů" (ADK) po r. 1948 https://books.google.sk/books?id=ZOySDwAAQBAJ&pg=PA68&lpg=PA68&dq=absolventi+d%C4%9Blnick%C3%BDch+kurz%C5%AF&source=bl&ots=w6G6998uAr&sig=ACfU3U1V152bFE7nbuytQYuwOEN2u8o-ew&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwi5lraG_IfmAhUwQUEAHbl6BWYQ6AEwA3oECAgQAQ#v=onepage&q=absolventi%20d%C4%9Blnick%C3%BDch%20kurz%C5%AF&f=false
Jana Povolná 26.11.2019 13:45
Naše paní ministryně jde ve šlépějích jedné své předchůdkyně, která nevěděla, co je to biomasa. Tato paní zase neví, že celek má 100%: "Připomíná, že mezi mladými absolventy vysokých škol převažují ženy. Ve věkové skupině do 34 let je vysokoškolaček 40 procent, mužů s titulem jen 27 procent." Paní ministryně, a co zbylých 33%?
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru