Šedovlasý muž stojí v zimní bundě na holém břehu nové vodní nádrže Medard poblíž Sokolova a ukazuje na sto metrů vzdálený břeh.

"Tamhle se ještě dotěžuje, ale to už jsou jen mírné úpravy terénu. Kdybyste viděli fotky z roku 2001, kdy se tu ukončila těžba a vypadalo to tu jako měsíční krajina, nevěřili byste mi, že se to může povést," popisuje přeměnu území, kde kdysi bývaly lomy Medard a Libík, František Štěpánek, většinový vlastník firmy Sokolovská uhelná.

Až 1200 hektarů má mít další vodní dílo, které vznikne zatopením lomů Družba a Jiří, v kterých firma stále těží. Tamější zásoby hnědého uhlí by vystačily na těžbu ještě na několik desítek let. Majitelé firmy, která vlastní i dvě elektrárny a teplárnu, s tím již ale nepočítají. Spíš už jen čekají, kdy bude těžba na Sokolovsku zcela zastavena.

Související

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.