Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to ve středu řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stále čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Washington a Peking se prostřednictvím obchodních rozhovorů snaží ukončit celní válku, kterou spolu vedou už déle než rok. Důležitým datem z hlediska obchodních rozhovorů bude podle některých odborníků 15. prosinec, kdy Washington plánuje zavedení dodatečných cel na další čínské zboží.

"Pokud se budou rozhovory skutečně vyvíjet příznivě, to zvýšení cel bude odloženo," uvedl podle agentury Reuters bývalý poradce Trumpovy administrativy Christian Whiton. "Pokud ne, Spojené státy je zavedou, a hra se tak posune do příštího roku," dodal.

Americký dolar kvůli nejistotě ohledně dohody na devizovém trhu stagnoval, akcie oslabily

Vlivem zprávy o tom, že Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce, ve středu oslabily akcie ve Spojených státech. Zápis z říjnového zasedání americké centrální banky trh příliš neovlivnil.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 112,93 bodu, tedy 0,4 procenta, na 27 821,09 bodu. Širší index Standard Poor’s 500 se snížil o 11,72 bodu neboli 0,38 procenta na 3108,46 bodu. Index technologického trhu Nasdaq odepsal o 43,93 bodu čili 0,51 procenta na 8526,73 bodu.

Středeční zápis z říjnového zasedání americké centrální banky (Fed) podpořil očekávání, že se Fed letos k dalšímu snížení úroků nechystá. Americká centrální banka na říjnovém zasedání potřetí v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.

Na devizovém trhu ve středu americký dolar kvůli nejistotě ohledně americko-čínské dohody stagnoval. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, připisoval kolem 22:00 SELČ jen setiny procenta k pondělní úrovni a pohyboval se kolem 97,92 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo v řádu setin procenta na 1,1073 USD. Dolar k japonskému jenu posiloval neznatelně o setiny procenta a prodával se za 108,586 JPY.