V debatě o potřebě nového jaderného bloku se dnes nejčastěji argumentuje nedostatkem elektřiny, který údajně Česko čeká v důsledku odstavování uhelných elektráren. Časově to však nesedí přinejmenším o deset let: uhelné elektrárny se budou vypínat v příští, nejdéle přespříští dekádě, kdežto nový jaderný blok by mohl být teoreticky dostavěn nejdříve kolem roku 2040, pravděpodobně ale ne před rokem 2045. Zcela jistě ne během sedmi let od započetí výstavby, v roce 2036, jak minulý týden ohlásil premiér společně s ministrem průmyslu. Pro srovnání, v EU jsou rozestavěny čtyři jaderné elektrárny: dokončení finského Olkiluota a francouzského Flamanville se očekává po 15 letech od prvního kopnutí do země a slovenských Mochovců dokonce po 21 letech, stavba Hinkley Point C je na začátku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Mikeska 22.11.2019 13:58
Dobrý den, děkujeme za dotazy a oceňujeme zejména jejich věcnost. K náhradě 80 % uhelné elektřiny doplňuji data, na která v komentáři nebyl prostor. - ČR vyrobí z uhlí ročně 40,9 terawatthodin (TWh) (netto výroba dle ERU za rok 2018). - čisté roční vývozy elektřiny jsou 13,9 TWh (ERU, 2018) - potenciál obnovitelných zdrojů (OZE) ve 2030 uvažujeme takto: -- vítr: 6 TWh (odpovídá 1 980 MW nové instalované kapacity, čili asi 600-700 nových stožárů; v letech 2021 až 2030 tedy potřeba ročně průměrně nainstalovat přibližně 200 MW. To vcelku dobře odpovídá situaci posledních let v okolních státech (Rakousku a Bavorsku), které jsou podobně veliké, lidnaté a mají podobné větrné podmínky. -- fotovoltaika: 7,2 TWh (odpovídá 5 200 MW nové instalované kapacity; srovnej s dnešními asi 2 000 MW) -- ostatní OZE: 8 TWh (detailně mohu zaslat v rozpadu na jednotlivé OZE). Tato data vycházejí ze středních, opatrných scénářů využití jednotlivých druhů OZE, které jsme připravovali pro MPO. Jako celek směřují k cíli spotřebovávat v roce 2030 24,3 % z OZE (srovnej s návrhem MPO na 22 %; podrobněji viz náš web, dokumenty). Pokud je zadáním dekarbonizace, jsou vývozy první věcí, které se stát může zbavit (méně rád už výrobci). Komora OZE k tomu dodává: "Doposud k tomu stát na liberalizovaném trhu neměl nástroje a tak elektrárenské společnosti vyvážely elektřinu z uhlí na úkor našeho ovzduší a zdraví. Teď má stát nástroj, jak vývozy zastavit, v podobě odstavení uhelných elektráren, v ruce." K výpočtu 80 %: Od uhelné výroby (40,9) odečítáme vývozy (13,9) a dostaneme tak 27 TWh. To je přesně tolik uhelné elektřiny, která se v Česku spotřebuje. To porovnáváme se součtem OZE viz výše (celkem 21,2). V porovnání: 79 %. Případné další dotazy prosím směřujte rovněž sem. Štěpán Chalupa, Martin Mikeska
Pavel Vitvar 21.11.2019 22:17
Musím oponovat. Zastavit vývoz elektřiny je absurdní nesmysl. Zastavit jej můžeme jen tím, že nebudeme produkovat elektřinu. Představa, že v létě uložíme přebytky elektřiny a v zimě je spotřebujeme je sci-fi. V Dlouhých Stráních můžete akumulovat maximálně 4.5 GWh což je v porovnání s denní spotřebou ČR 202 GWh jako plivnutí. Vážení členové komory OZE, vysvětlete ochráncům přírody, že pokud chceme akumulovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, rozlučme se s vrcholky českých hor, budou z nich nádrže. A taky si uvědomte, že je to nejlevnější způsob akumulace, baterie jsou řádově dražší na kWh uložené energie. Stavbu obnovitelných zdrojů na zelené louce může doporučovat jen člověk, který o ochranu přírody nestojí. Mnohem výhodnější je použití střech domů, továren a areálu s již připraveným vedením elektřiny Osobně mám dojem, že komora OZE slouží jen k prosazování nesmyslných zdrojů energie bez ohledu na energetickou bezpečnost, cenu či přírodu.
Jiri Matousek 21.11.2019 15:09
Zajima me stejne jako Lumira. Rad bych videl nejaky graf, nebo odkaz, ze za 10 let budeme mit minimalne 80% uhlenych zdroju nahrazenych obnovitelnymi. Prijde mi to dost ambiciozni a bez podporeni tohoto argumentu, je pak na vode cela dalsi argumentace.
lumir.jasiok 21.11.2019 08:44
Dobry den, zajimalo by mne, jak jste dospel k cislu, ze jste schopni nahradit 80% energie z uhli pomoci obnovitelnych zdroju. Je k dispozici nejaka statistika?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru