Po vskutku fascinujícím létu ve znamení lámání nových rekordů pro výnosy státních dluhopisů to vypadá, že jsme konečně našli jejich dno. Ještě na začátku září byl výnos u německých státních dluhopisů na až neuvěřitelné hodnotě minus 0,74 procenta a české státní dluhopisy vynášely méně než jedno procento.

Avšak v září došlo k výraznému zvratu, který pokračoval i v říjnu, a tak jsou současné hodnoty výrazně blíže nule v případě německých výnosů a 1,5 procenta v případě českých výnosů.

Znamená to, že to nejhorší je za námi? Prozatím možná ano, ale nikdo by neměl být překvapen, pokud v budoucnosti německé výnosy padnou na ještě výrazně nižší hodnoty.

To, že německé výnosy byly na hodnotě nedaleko minus jednoho procenta při absenci recese či finanční krize v eurozóně, znamená totiž jediné: v případě, že by došlo k obnovení dluhové krize či snad i v případě normální recese, můžeme očekávat, že německé výnosy prolomí své nové historické minimum a snad i hranici minus jednoho procenta.

V takovýchto případech totiž vznikne dodatečný tlak na výnosy od investorů, kteří se budou chtít schovat na německém trhu s dluhopisy před narůstajícím rizikem spojeným s ostatními dluhopisy, ať již státními, či soukromými. Nezbývá nám tedy než poupravit naše představy o rozpětí možných hodnot pro výnosy světových dluhopisů.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru