Dlouho očekávaná událost pražské výsledkové sezony proběhla v úterý, kdy kvartální čísla zveřejnila polostátní společnost ČEZ. Cena akcií ČEZ klesla po reportu o 0,57 procenta na 519 korun. Ale je report pro trh skutečně zklamáním?

První pohled na samotná čísla za třetí čtvrtletí není důvodem k radosti. S výjimkou tržeb jsou všechna ostatní čísla podstatně nižší než minulý rok. A stejné to je ve srovnání s odhady analytiků, kteří očekávali o hodně lepší výsledky. Až potud se nedá reakci trhu a poklesu ceny akcií divit. Ale na druhý pohled může všechno vypadat jinak.

Mám za to, že čísla za samotný třetí kvartál se nedají jednoduše srovnat s odhady na trhu. Důvodem je změna v účtování derivátů, která ovlivnila všechna čtvrtletí tohoto roku, nejen samotné třetí čtvrtletí.

Z tohoto důvodu bych jako čísla, která mají lepší vypovídací schopnost, bral raději výsledky dosažené za celých devět měsíců letošního roku. Z tohoto úhlu pohledu všechny řádky výsledovky vzrostly dvouciferným tempem. A stejné je to se srovnáním s odhady trhu. Reportovaná čísla od začátku roku jsou lepší než konsenzus a odhady překonala.

Spolu s výsledky upřesnilo vedení ČEZ celoroční cíle. Provozní zisk EBITDA by měl dosáhnout 58 miliard korun a čistý zisk 17 až 18 miliard korun. Čistý zisk bude sloužit jako základna pro výpočet dividendy. Podle současné dividendové politiky naznačuje projekce dividendu ve výši 31,6 až 33,5 koruny na akcii. To znamená hrubý dividendový výnos 6,1 až 6,4 procenta.

Vzhledem k růstovému výhledu (vyšší cena elektřiny) a vysoké dividendě jsem přesvědčen o tom, že cena akcií ČEZ nereflektuje vývoj na burze, kdy od začátku roku oslabila o tři procenta.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru