Demokratický kandidát Andy Beshear zvítězil ve volbách guvernéra ve státě Kentucky, který je považován za tradiční baštu republikánů. Podle agentury Reuters si demokraté vítězství připsali také ve Virginii, kde voliči vybírali složení obou komor místního parlamentu. Útěchou pro republikány může být pravděpodobný zisk guvernérského postu v Mississippi.

Beshear podle televize CNN po sečtení 99 procent hlasů porazil dosavadního republikánského guvernéra Matta Bevina velice těsným rozdílem 49,2 ku 48,8 procentům hlasů. Beshear se již prohlásil vítězem, Bevin ale porážku zatím neuznal.

Hlasování bylo považováno za test oblíbenosti prezidenta Donalda Trumpa, který Bevina přijel na poslední chvíli osobně podpořit. Podle agentury AP se nepodařil Trumpův záměr přeměnit hlasování na pomyslné referendum o takzvaném impeachmentu, tedy procesu jeho případného odvolání z prezidentské funkce.

Ten demokraté zahájili v září kvůli aféře možného zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovým tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů přirovnává k honu na čarodějnice.

Nepříliš oblíbený Bevin vsadil v závěru kampaně vše na prezidentskou kartu: "Radikální liberálové ve Washingtonu chtějí jediné: Zbavit prezidenta Trumpa úřadu. Volte 5. listopadu Matta Bevina a pošlete jim tak jasný vzkaz," napsal Bevin v předvečer voleb na Facebooku.

Beshear podle AP není typickým zástupcem demokratického establishmentu. V kampani se snažil vyvarovat přímé kritiky Trumpa a zdrženlivě se stavěl i k možnosti jeho případného odvolání z prezidentského postu.

Demokraté podle Reuters uštědřili porážku republikánům také ve Virginii, kde voliči vybírali nové složení místního Senátu a také Sněmovny delegátů. K výsledku voleb již obyvatelům Virginie pogratulovala demokratická kandidátka na prezidenta Elisabeth Warrenová.

Vítězstvím republikánského kandidáta Tatea Reevese naopak pravděpodobně skončí volba guvernéra Mississippi. Projekce CNN mu po sečtení více než čtyř pětin odevzdaných hlasů přisuzuje bezmála 54 procent hlasů. Pro jeho demokratického protikandidáta Jima Hooda se zatím vyslovilo necelých 45 procent voličů.

Rozhodovalo se o migraci, volbách i hazardu

Součástí úterního amerického volebního dne byla i řada místních referend, jejichž výsledky zaujaly celostátní americká média. Voliči hlasovali o širokém spektru problémů od migrace přes hazard po reformu volebního systému.

V New Yorku, největším americkém městě, bylo vypsáno referendum o změně systému hlasování v místních doplňovacích a primárních volbách. Voliči rozhodli o tom, že s platností od roku 2021 nebudou ve volebních lístcích označovat jméno jednoho politika, ale určí pořadí až pěti kandidátů. Podobný systém už platí ve státě Maine nebo v San Francisku, nicméně newyorská aglomerace se stane nejlidnatější oblastí, kde má být zaveden.

V Coloradu mělo referendum rozhodnout o legalizaci sportovních sázek a o jejich zdanění. Výtěžek by měl být věnován na údržbu a sanaci vodních zdrojů. S platností od příštího roku by mohlo v Coloradu legálně působit přes 30 sázkových společností. Výsledek referenda byl ale tak těsný, že konečný verdikt dosud není znám.

Obyvatelé arizonského Tucsonu v referendu zamítli návrh vyhlásit své město za azylové, tedy za město tolerantní vůči nelegální migraci. V Tucsonu od roku 2012 platí pravidlo, podle něhož mají policisté jen omezenou možnost vyzvat podezřelé osoby k předložení dokumentů opravňujících k pobytu v USA. Mezi azylová města nicméně Tucson oficiálně nepatří, a podle výsledků referenda ani patřit nebude.

V Bílém domě, který prosazuje tvrdý přístup k nelegální migraci, jsou azylová města krajně nepopulární. Prezident Trump hrozí, že jim zastaví miliardové subvence z federálního rozpočtu. Právě obavy o přísun peněz z Washingtonu při rozhodování voličů převážily, napsala agentura AP.

Ve městě Jersey City, které leží jen několik minut cesty příměstským vlakem od newyorského Manhattanu, se hlasovalo o osudu služby krátkodobých pronájmů Airbnb. Město, kde žije asi čtvrt milionu lidí, je vzhledem k nižším cenám hotelových služeb stále populárnější mezi turisty přijíždějícími do New Yorku. Voliči rozhodli o omezení služeb Airbnb, které podle kritiků zvyšují v oblasti ceny za nájemní bydlení.

Ve státě Washington na severozápadě USA se měli voliči vyslovit k zavedení takzvané afirmativní akce, tedy zvýhodňování zejména černošského obyvatelstva ve státní sféře, ve veřejném školství a při zadávání státních a veřejných zakázek. Návrh prosadit toto opatření do státní legislativy podle předběžných výsledků neprošel.