Katastrofické scénáře zvyšují čtenost. To je jedno z vysvětlení, proč se (nejen) v českých médiích už dlouhou dobu objevují různé "analýzy" blížící se recese. Za těmito temnými vizemi nestojí jen část novinářů bojující o takzvaný click rate, ale často bohužel i lidé, kteří si do kolonky zaměstnání píší ekonom.

Nebezpečí výše popsané snahy o zviditelnění je vidět na vývoji v Německu. Tamní ekonomika je silně zasažena brexitem, ale to je jen část příběhu. K současné německé recesi totiž silně přispěly i domácnosti a firmy, které uvěřily negativním ekonomickým věštbám a začaly oddalovat část své spotřeby a investic.

V Česku důvod k recesi není nyní téměř žádný. Domácí poptávka je silná, nezaměstnanost je rekordně nízká, výrazně rostou mzdy… Z důvodu horšího výkonu eurozóny sice zpomalila zahraniční poptávka, nicméně i ta celkově zůstává velmi slušná. A většina smysluplných analýz ukazuje, že by recesi nepřinesl ani tvrdý brexit či zvýšení amerických cel.

Recese jsou období, kterými si jednou za čas ekonomika prostě projde (Česka nevyjímaje). A je pravděpodobné, že v tom okamžiku se všichni ti, kteří ji už léta věští, ozvou se slovy "já jsem vám to říkal/říkala".

Na tomto místě tak nezbývá než doufat, že Češi neudělají stejnou chybu jako Němci. Protože nejhloupější recese je ta, kterou si způsobíme sami.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru