Papírové peníze jsou předpotopní technologie a nepraktický způsob placení," prohlásil v roce 1999 Peter Thiel, spoluzakladatel tehdy neznámého start-upu PayPal, který zkoušel štěstí s technologickou novinkou: fungujícím systémem placení po internetu. Od té doby zažil svět rozsáhlou digitalizaci peněz a PayPal − dnes firma s ročním ziskem přes dvě miliardy dolarů − je jedním z jejích symbolů. Na planetě se momentálně používá 21 miliard platebních karet a téměř tři miliardy mobilních peněženek. V Dánsku přijímají platby mobilem už i pouliční muzikanti. Místo bankovek a mincí jim přistávají v klobouku neviditelná poklepání prstem na dotykové obrazovce. A kdekdo by si řekl, že bankovky a mince mizí nejen z muzikantských klobouků, ale obecně ze světa.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.