Brzy po roce 2030 by Česko v souvislosti s vypínáním uhelných zdrojů mělo přestat být soběstačné ve výrobě elektřiny a po roce 2036 by jí mělo mít výrazný nedostatek. Stát proto musí postavit nový jaderný blok a o druhém začít vážně uvažovat. To tvrdí ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Existují ale nejméně tři dobré důvody pochybovat, že cesta nových jaderných bloků je správná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

lumir.jasiok 03.11.2019 14:30
Bez jádra to určitě nepůjde. Možná ve vlhkých snech “ekologů”. Podle mého amatérského odhadu jsme schopni pokrýt 20-25% z obnovitelných zdrojů a zbytek pomocí jaderných a plynových elektráren. Ale souhlasím, že výstavba nových elektráren trvá příliš dlouho a já bych šel cestou malých jaderných bloků, které by byly rozesety po celé republice. A argument, že takové reaktory nejsou je blbost. Napřiklad takové jaderné ponorky, letadlové lodě používají co? A u nás je testovací jaderný reaktor v Řeži. Takže to jde.
Libor Kubista 01.11.2019 19:19
Když si odmyslím skutečnost, že obnovitelné zdroje nemají v ČR reálnou kapacitu na pokrytí rozhodující části spotřeby elektrické energie, autor nepíše nic o tom, jak to bude vypadat v noci (kdy se také mj. mají nabíjet elektromobily). Pokud vím, tak žádná reálná technologie na uchovávání elektrické energie v rozsahu nutném pro regulaci energetické soustavy v současnosti není známá (natož odzkoušená a někde fungující). Oblíbené klišé o smart sítích a ostrovních systémech nemůže ve skutečnosti dopadnout jinak, než že se budou postupně vypínat největší odběratelé (mezi kterými dobíjecí stanice pro elektromobily nepochybně budou).
milada.seidlova 01.11.2019 13:56
V ČR platíme nejvyšší dotaci na KWh elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.Tato podpora bude činit více než bilion Kč.Získaný výkon je přitom nesrovnatelně menší než elektřina vyrobená v jadených a uhelných zdrojích.Máme uvěřit, že příště už to bude zcela jinak?V uhelných elektrárnách se vyrábí více jak 43% elektřiny a tepla, tyto zdroje budou odstaveny a výrobu elektřniny bude nutné zýšit i z důvodu zavádění elektroaut.JE Dukovany má životnost do roku 2037.Obnovitelné zdroje v současné době jsou sice bezemisní, ale nikoliv stabilní zdroj energie a je nepravděpodobné, že by OZ měly v ČR samy o sobě potenciál nahradit odstavené uhelné i jaderné elektrárny.Mají ale potenciál vydělat stovky miliard firmám i jednotlivcům sdruženým v Komoře OZE.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru