Brzy po roce 2030 by Česko v souvislosti s vypínáním uhelných zdrojů mělo přestat být soběstačné ve výrobě elektřiny a po roce 2036 by jí mělo mít výrazný nedostatek. Stát proto musí postavit nový jaderný blok a o druhém začít vážně uvažovat. To tvrdí ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Existují ale nejméně tři dobré důvody pochybovat, že cesta nových jaderných bloků je správná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

lumir.jasiok 03.11.2019 14:30
Bez jádra to určitě nepůjde. Možná ve vlhkých snech “ekologů”. Podle mého amatérského odhadu jsme schopni pokrýt 20-25% z obnovitelných zdrojů a zbytek pomocí jaderných a plynových elektráren. Ale souhlasím, že výstavba nových elektráren trvá příliš dlouho a já bych šel cestou malých jaderných bloků, které by byly rozesety po celé republice. A argument, že takové reaktory nejsou je blbost. Napřiklad takové jaderné ponorky, letadlové lodě používají co? A u nás je testovací jaderný reaktor v Řeži. Takže to jde.
Libor Kubista 01.11.2019 19:19
Když si odmyslím skutečnost, že obnovitelné zdroje nemají v ČR reálnou kapacitu na pokrytí rozhodující části spotřeby elektrické energie, autor nepíše nic o tom, jak to bude vypadat v noci (kdy se také mj. mají nabíjet elektromobily). Pokud vím, tak žádná reálná technologie na uchovávání elektrické energie v rozsahu nutném pro regulaci energetické soustavy v současnosti není známá (natož odzkoušená a někde fungující). Oblíbené klišé o smart sítích a ostrovních systémech nemůže ve skutečnosti dopadnout jinak, než že se budou postupně vypínat největší odběratelé (mezi kterými dobíjecí stanice pro elektromobily nepochybně budou).
milada.seidlova 01.11.2019 13:56
V ČR platíme nejvyšší dotaci na KWh elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.Tato podpora bude činit více než bilion Kč.Získaný výkon je přitom nesrovnatelně menší než elektřina vyrobená v jadených a uhelných zdrojích.Máme uvěřit, že příště už to bude zcela jinak?V uhelných elektrárnách se vyrábí více jak 43% elektřiny a tepla, tyto zdroje budou odstaveny a výrobu elektřniny bude nutné zýšit i z důvodu zavádění elektroaut.JE Dukovany má životnost do roku 2037.Obnovitelné zdroje v současné době jsou sice bezemisní, ale nikoliv stabilní zdroj energie a je nepravděpodobné, že by OZ měly v ČR samy o sobě potenciál nahradit odstavené uhelné i jaderné elektrárny.Mají ale potenciál vydělat stovky miliard firmám i jednotlivcům sdruženým v Komoře OZE.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru