Brzy po roce 2030 by Česko v souvislosti s vypínáním uhelných zdrojů mělo přestat být soběstačné ve výrobě elektřiny a po roce 2036 by jí mělo mít výrazný nedostatek. Stát proto musí postavit nový jaderný blok a o druhém začít vážně uvažovat. To tvrdí ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Existují ale nejméně tři dobré důvody pochybovat, že cesta nových jaderných bloků je správná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

lumir.jasiok 03.11.2019 14:30
Bez jádra to určitě nepůjde. Možná ve vlhkých snech “ekologů”. Podle mého amatérského odhadu jsme schopni pokrýt 20-25% z obnovitelných zdrojů a zbytek pomocí jaderných a plynových elektráren. Ale souhlasím, že výstavba nových elektráren trvá příliš dlouho a já bych šel cestou malých jaderných bloků, které by byly rozesety po celé republice. A argument, že takové reaktory nejsou je blbost. Napřiklad takové jaderné ponorky, letadlové lodě používají co? A u nás je testovací jaderný reaktor v Řeži. Takže to jde.
Libor Kubista 01.11.2019 19:19
Když si odmyslím skutečnost, že obnovitelné zdroje nemají v ČR reálnou kapacitu na pokrytí rozhodující části spotřeby elektrické energie, autor nepíše nic o tom, jak to bude vypadat v noci (kdy se také mj. mají nabíjet elektromobily). Pokud vím, tak žádná reálná technologie na uchovávání elektrické energie v rozsahu nutném pro regulaci energetické soustavy v současnosti není známá (natož odzkoušená a někde fungující). Oblíbené klišé o smart sítích a ostrovních systémech nemůže ve skutečnosti dopadnout jinak, než že se budou postupně vypínat největší odběratelé (mezi kterými dobíjecí stanice pro elektromobily nepochybně budou).
milada.seidlova 01.11.2019 13:56
V ČR platíme nejvyšší dotaci na KWh elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.Tato podpora bude činit více než bilion Kč.Získaný výkon je přitom nesrovnatelně menší než elektřina vyrobená v jadených a uhelných zdrojích.Máme uvěřit, že příště už to bude zcela jinak?V uhelných elektrárnách se vyrábí více jak 43% elektřiny a tepla, tyto zdroje budou odstaveny a výrobu elektřniny bude nutné zýšit i z důvodu zavádění elektroaut.JE Dukovany má životnost do roku 2037.Obnovitelné zdroje v současné době jsou sice bezemisní, ale nikoliv stabilní zdroj energie a je nepravděpodobné, že by OZ měly v ČR samy o sobě potenciál nahradit odstavené uhelné i jaderné elektrárny.Mají ale potenciál vydělat stovky miliard firmám i jednotlivcům sdruženým v Komoře OZE.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru