Jeden z nejslavnějších výroků ve filozofii je Kantův údiv nad hvězdným nebem (nad ním) a morálním zákonem (v něm). "Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně," píše Kant.

Kant tak mimoděk učinil zvláštní spojení: výrokem spojuje newtonovsky mechanický chod hvězd a jiných nebeských těles v dokonalé pravidelnosti a harmonii naslouchajících pevnějším pravidlům, která nejsou vidět, ale vše se podle nich řídí a organizuje. Zákony fyziky se nám nezjevují přímo, musíme je objevovat, téměř je z přírody (a přirozenosti) různými triky "páčit". Jsou komplikované a netriviální, vlastně dodnes nejsme schopni vysvětlit, proč padají věci k zemi. Můžeme sice přesně vypočítat délku a případnou trajektorii volného pádu či vrhaných předmětů, leč dodnes pořádně nevíme, co danou sílu nese a co přesně tahá za provázky. Jako by přírodní zákony "bydlely" v jakési jiné dimenzi, na jiné ontologické úrovni, v jiném světě, ze kterého spravují řád a chod světa našeho. Máme zároveň pocit, že tyto přírodní zákony mají jakousi matematickou podobu. Podobu pevnou, neměnnou, objektivní, nesmlouvavou, přesnou a bez výjimek dokonalou. Cesta matematiky se nám osvědčila jako způsob, jak vidět tam, kam již smysly vidět nemohou. Bez matematiky bychom tyto přírodní principy vůbec nebyli schopni poznat ani pochopit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru