U sporáku stojí prošedivělý šedesátník a snaží se v hrnci vařit cosi, co vyhlíží jako noky. "Možná bych tam měl dát pokličku?" zavolá směrem k počítači. Drobná žena, která na obrazovce právě poklízí útulně zařízený obývací pokoj, ale nápad s pokličkou rázně zamítne. "Ne. Když se vynoří nad hladinu, je to po pěti minutách hotové," zazní z reproduktoru.

Scénka je z celovečerního dokumentárního snímku režiséra Saši Dlouhého, který popisuje osudy uprchlíků v Česku. Zachycuje bývalého vysokého úředníka gruzínského ministerstva obrany Zuraba Nadiradzeho, jak v roce 2016 ve své skromně zařízené garsonce v Chýních u Prahy hovoří prostřednictvím Skypu se svojí manželkou, která zůstala v Tbilisi. Jiný záběr ukazuje oslavu mužových narozenin, kdy mu, přítomnému pouze na monitoru, připíjí z Gruzie stůl plný jeho nejbližších.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.