Zažil emigraci, rozjezdy podnikání v neznámé zemi, v Německu ho jednou o všechno obral společník. Po listopadu 1989 přišel František Kubík do Česka s našetřenými penězi a rozjel firmu na vývoj speciálních strojů. Teď chce s podnikáním v první vlasti skončit. Důvodem je spor s finanční správou, která mu neuznala daňové odpočty na výzkum a vývoj a − podle něj neoprávněně − mu doměřila miliony na dani. "Mám hrůzu z toho, jaká je tady právní nejistota. Bojím se něco udělat, že na mě někdo bez práva sáhne," říká českoněmecký podnikatel. Hodlá se vrátit zpátky do Německa.

Případ přerovské firmy KBH se točí kolem úřednické banality, jakou je datum vyhotovení potřebného dokumentu. Ukazuje, že ani po zjednodušení pravidel neskončily problémy podnikatelů s uplatněním daňových odpočtů na výzkum a vývoj. A že stačí pouhé podezření úředníků na nesprávně sepsaný dokument, aby firma přišla o miliony.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Šoltes 21.10.2019 11:31
V ČR se vůbec není čemu divit, že podnikatelé zakládají složité vlastnické struktury, které mají velmi složitá účetnictví a do toho je tam pár mrtvých schránek, které kdyžtak v případě podobných problémů tzv. umřou a problém vezmou sebou. Je to uzavřený koloběh. Stát dupe po podnikatelích a tak podnikatelé vymýšlejí stále složitější a složitější schémata a konstrukce, jak stát obejít.
JIŘÍ HRBEK 21.10.2019 11:21
Zde se plně ztotožňuji. V česku je největší nebezpečí, že úřad si něco vyloží jinak nebo nejednoznačné legislativě něco nedomyslíte a hrozí pokuta i když se snažíte mít vše v pořádku.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru