Erdoganovo Turecko znovu vpadlo do Sýrie. Není jedinou mocností, která tam vojensky zasahuje, jeho pohnutky si však zaslouží bližší pohled na situaci v zemi, ovládané již bezmála dvacet let člověkem, který ji nejprve přivedl k nebývalému vzestupu, aby ji pomalu v zájmu své osobní moci začal potápět.
Soustředění moci v rukou Recepa Tayyipa Erdogana a jeho dominance na politické scéně učinily Turecko zranitelnějším a vyvolaly v zemi stav permanentní krize, uzavírá svůj politický portrét současného tureckého vládce z roku 2017 s příznačným názvem Nový sultán: Erdogan a krize moderního Turecka Soner Cagaptay, turecký politolog působící v USA. Erdogan, říká dále, chová zášť vůči bývalému (sekulárnímu) establishmentu, západním hodnotám a přívržencům kemalismu (modernizačních prozápadních reforem zakladatele Turecké republiky Kemala Atatürka). Autor Erdogana charakterizuje jako zrcadlový obraz autoritativního zakladatele sekulárního Turecka.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru