S krizemi musíme bojovat, nelze spoléhat na to, že trh vyřeší úplně vše. To je podle historika Jakuba Rákosníka poučení, které si svět vzal z velké hospodářské krize. Od ní tento měsíc uplyne 90 let. Za počátek krize bývá tradičně označován krach na newyorské burze z 24. října 1929.

HN: V názvu jedné z vašich knih stojí, že kapitalismus byl na kolenou. Proč krize přinesla tak obrovské pochybnosti o tom, jestli je kapitalismus tím správným systémem?

Ve třicátých letech převažovalo mínění, že kapitalismus selhává. Hospodářství se propadalo, prudce klesala obchodní výměna a vina byla dávána neregulovanému trhu. Proto získávaly popularitu názory, že je nutné hledat novou podobu uspořádání ekonomických vztahů.

HN: A proč kapitalismus krizi nakonec přežil?

Důvody jsou dva. Definitivně krizi vyřešila druhá světová válka, která, byť za hrůznou cenu, obnovila hospodářský růst prostřednictvím investic do provozu válečné ekonomiky. Druhý důvod je trvalejší. V důsledku velké hospodářské krize došlo k přeformulování tržní ekonomiky. Byla doplněna o větší státní zásahy a daleko vyšší míru přerozdělování v podobě nejrůznějších sociálních transferů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se