Velcí i malí investoři, kteří preferují klid a stabilitu, mohou mít problém s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta je do značné míry založena na nepředvídatelnosti. Trump se nebojí bořit dohody a jeho účet na Twitteru již mnohokrát rozkolísal burzu. Na druhou stranu lze říci, že současný prezident je tržně orientovaný a jeho daňová reforma pomohla růstu akciových indexů.

To se rozhodně nedá říci o jeho možném protikandidátovi Berniem Sandersovi, který se v primárkách Demokratické strany snaží získat pozici vyzývatele. Sanders navrhuje radikální změny ve fungování amerických korporací. Například zdanění firem by dle jeho návrhu mělo vzrůst z 21 na 35 procent.

Tím však Sanders zdaleka nekončí. Dále navrhuje, aby zaměstnanci veřejně obchodovaných firem získali pětinovou majetkovou účast ve společnostech, kde pracují. To by v praxi znamenalo, že by současným vlastníkům byly částečně vyvlastněny akcie, které by se předaly zaměstnancům. Ti by pak měli výrazně vyšší vliv na chod svých společností.

Trumpův možný protikandidát na prezidenta dále požaduje, aby se největší americké firmy nuceně rozdělily na menší. Rovněž by měly být provedeny opětovné audity na všechny fúze a akvizice, které se uskutečnily za současné vlády.

Sandersův program nahání husí kůži. V burzovním světě by vyvolal armagedon a Spojené státy by nasměroval k socialismu. Investoři se proto děsí, jak primárky v Demokratické straně dopadnou. I když v nich Sanders pravděpodobně nevyhraje, svou rétorikou může ovlivnit ostatní stranické kolegy. Mnozí investoři proto začínají brát Trumpa na milost.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru