Zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), získává většinový podíl v estonské reprodukční klinice Nova Vita Kliinik a její dceřiné společnosti Ovumia z Finska. Po akvizici společností Nova Vita a Ovumia bude FutureLife působit v sedmi evropských zemích s 29 klinikami poskytujícími více než 29 tisíc léčebných cyklů ročně. Informovala o tom v pondělí společnost Hartenberg Capital. FutureLife je členem skupiny Hartenberg Holding, která se zaměřuje na investice do aktiv ve střední Evropě, zejména v České republice, Polsku a na Slovensku.

Nova Vita a Ovumia společně provozují čtyři kliniky. Klinika Nova Vita se nachází v hlavním městě Estonska Tallinu a zbylé tři kliniky Ovumia mají sídlo v Helsinkách, Tampere a Jyväskylä ve Finsku.

"Už několik let diskutujeme o výhodách strategického partnerství tohoto typu. Kombinace know-how společností FutureLife, Nova Vita a Ovumia je v mnoha ohledech logická," uvedl generální ředitel Nova Vita a Ovumia Pekka Sillanaukee. V roce 2007 byl zakládajícím akcionářem společnosti pod značkou Ovumia. V roce 2015 se Ovumia sloučila s přední estonskou klinikou Nova Vita Kliinik a v letech 2015 až 2017 získala nově vzniklá skupina další tři kliniky Fertinova IVF ve Finsku od jednoho z největších poskytovatelů zdravotní péče Terveystalo Oy. V současné době skupina provozuje řetězec celkem čtyř klinik, z nichž tři se nacházejí ve Finsku pod značkou Ovumia Fertinova (Helsinky, Tampere a Jyväskylä) a jedna se nachází v estonském Tallinnu pod značkou Nova Vita.

Po uskutečnění transakce budou Sillanaukee a další spoluvlastníci nadále pokračovat jako akcionáři ve společnosti. Sillanaukee bude dále zastávat funkci generálního ředitele Nova Vita a Ovumia, kde bude řídit rozvoj společnosti na lokální i mezinárodní úrovni.

"S novými kolegy z Finska a Estonska budeme nadále pokračovat v plnění našeho dlouhodobého cíle stát se evropským lídrem v oblasti reprodukční medicíny," doplnil řídicí partner společnosti Hartenberg Holding Jozef Janov.

Kliniky skupiny FutureLife se nachází v České a Slovenské republice, ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku a nově i Finsku a Estonsku.

Skupina v květnu posílila v Irsku, které bylo po Británii druhou zahraniční akvizicí a kde dnes vlastní pět klinik a nově přikoupila síť ultrazvuků. "Zajímavostí je, že historicky máme spoustu pacientů z Irska, kteří jezdili do Česka. Zejména kvůli náboženské situaci, která v Irsku panovala, tam kliniky ani nebyly z ulice označené a byly téměř tabu," uvedl Stejskal. V Irsku se ale podle něj mění situace, od příštího roku bude stát umělé oplodnění hradit, dodal. Podobný trend je patrný téměř v celé Evropě, i proto hodlá FutureLife ještě letos expandovat do další země.

V oboru je světovou jedničkou španělská skupina IVI sídlící ve Valencii, v Evropě má čtyřicítku poboček. Před dvěma lety se spojila s americkou skupinou Reproductive Medicine Associates of New Jersey a získala dalších 26 klinik v Severní a Jižní Americe a Asii.

Zdravotnickou skupinu FutureLife založil v roce 2014 fond Hartenberg (vlastní 90,5 procenta) spolu s lékařem Ladislavem Zgaburem. Prvním nákupem bylo pražské Gyncentrum, nyní do skupiny patří 29 klinik umělého oplodnění, dvě polikliniky a několik diagnostických zařízení. Nekonsolidované tržby za loňský rok dosáhly 3,1 miliardy korun, v porovnání s rokem 2017 stouply o 12 procent.