V Polsku bude po další čtyři roky vládnout strana Právo a spravedlnost (PiS), která získala v nedělních parlamentních volbách 43,8 procenta hlasů. Vyplývá to z dílčích výsledků, které zveřejnila státní volební komise po sečtení hlasů v 99,5 procenta volebních obvodů. Národně-konzervativní formace tak zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo 27,2 procenta voličů. Z výsledků vyplývá, že PiS bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky.

Do Sejmu, dolní komory parlamentu, se po čtyřech letech vrací Svaz demokratické levice (SLD), který o hlasy voličů bojoval v rámci uskupení Levice. Ta získala 12,5 procenta hlasů. V Sejmu dále zasednou poslanci spojenectví rolnické Polské lidové strany (PSL) s protisystémovým hnutím Kukiz ´15, které podpořilo 8,6 procenta voličů, a pravicová euroskeptická Konfederace se ziskem 6,8 procenta hlasů.

"Dokázali jsme vyhrát i přes tu silnou frontu proti nám," řekl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński svým spolustraníkům ve volebním štábu. Ti nadšeně tleskali a volali "Jaroslaw, Jaroslaw!".

"Vypadá to, že budeme moci pokračovat v samostatné vládě, to byl náš hlavní cíl, abychom mohli v klidu a bez potřeby utváření divných koalic dále měnit zemi," řekl Piotr Müller, mluvčí vlády premiéra Mateusze Morawieckého. Dodal, že v tomto a příštím týdnu se bude rozhodovat o obsazení jednotlivých ministerských postů.

Ve Varšavě nejvíce hlasů získala uchazečka Občanské koalice (KO) o premiérský post Malgorzata Kidawová-Blońská, která vedla kandidátní listinu své strany v hlavním městě. Nechala za sebou šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který platí za nejmocnějšího politika v Polsku. Naopak šéf KO Grzegorz Schetyna ve Vratislavi získal mnohem méně hlasů než tamní kandidátka PiS.

Právo a spravedlnost také vyhrálo volby do Senátu, ale většinu křesel nezískalo. Ze sta mandátů jich vládnoucí strana získala 48, Občanská koalice jen o pět méně. Polská lidová strana bude mít tři senátory, Svaz demokratické levice dva. Zbylí čtyři senátoři jsou nezávislí kandidáti. Horní komora polského parlamentu může doplňovat zákony přijaté Sejmem, může protahovat jejich přijetí a blokovat změny ústavy, připomíná agentura Reuters.

Po nedělních volbách získalo PiS silný mandát k tomu, aby pokračovalo v reformách zahájených v uplynulém volebním období. Jeho vláda zavedla štědré sociální dávky například pro rodiny s dětmi, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. PiS ovládlo všechny klíčové oblasti veřejného života, včetně důležitých státních firem a veřejnoprávních médií, jež se podle kritiků stala hlásnou troubou národně-konzervativní formace.

"Ve Varšavě Budapešť nebude," prohlásil Grzegorz Schetyna, předseda Občanské platformy, nejsilnějšího uskupení Občanské koalice. Narážel tak na vládu maďarského pravicového premiéra Viktora Orbána, která má v parlamentu ústavní většinu a čelí kritice kvůli porušování demokracie a principů právního státu.

Volby provázela na polské poměry velmi vysoká účast: hlasovat přišlo 61,1 procenta voličů, což je asi o deset procentních bodů více než před deseti lety.

Hlasování skončilo ve 21:00 středoevropského letního času. Volili i Poláci v zahraničí – například v Británii, kam se v posledních letech přestěhovaly statisíce obyvatel největší středoevropské země, se k volbám zaregistrovalo skoro 97 900 lidí, což je rekordní počet. Nejen v Británii, ale třeba v nizozemském Haagu nebo v Římě museli čekat v dlouhých frontách.

Prezident Miloš Zeman v pondělí pogratuloval předsedovi polské národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost  Kaczyńskému k přesvědčivému vítězství v nedělních parlamentních volbách. Jednoznačný úspěch je podle Zemana důkazem dobrých výsledků polské vlády i důvěry polského národa. Český prezident i zástupci sněmovních stran věří v pokračování úzké spolupráce obou sousedních států. Představitelé STAN vnímají Kaczyńského vládu jako problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím.

"Jednoznačný úspěch, který Právo a spravedlnost vybojovalo i přes silný tlak opozice, je pro mne důkazem dobré práce polské vlády v uplynulém legislativním období a také důvěry polského národa," napsal český prezident Kaczyńskému v gratulačním dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Zeman věří, že bude pokračovat úspěšná spolupráce Prahy a Varšavy v rámci Evropské unie, NATO i visegrádské čtyřky. Vítězné straně poblahopřál i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a další čeští politici.

Vítězství PiS bylo podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka očekávatelné, patrně jí pomohly sociální programy. "Lidé se zřejmě rozhodovali podle míry spokojenosti s politikou současné vlády zejména v sociální oblasti," napsal v pondělí Hamáček. PiS zavedla třinácté důchody pro seniory nebo přídavky 500 zlotých (přes 3000 korun) na dítě, zvýšila minimální mzdu a snížila věk odchodu do penze.

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy výsledky včetně vysoké účasti potvrzují silný mandát pro PiS. Poukázal na to, že ODS a PiS dlouhodobě spolupracují ve společné frakci v Evropském parlamentu a spolupráce Česka a Polska je důležitá i pro prosazování rozumné reformy EU.

"Je to dobrá zpráva pro české vlastence a naše hnutí, které jako jediné dělá důslednou politiku hájící národní zájmy naší země," komentoval výsledky polských voleb lídr SPD Tomio Okamura. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný soudí, že stranu Jaroslawa Kaczyńského nečeká nic snadného. "Polsko je hluboce rozdělené a je úkolem i vítěze společnost spojovat. Důležitý bude i postoj k jednotné pozici V4 a respektování nezávislosti justice. Věřím, že PiS bude v tomto smyslu respektovat standardy EU," uvedl lidovecký předseda.

Jako problematickou vnímá vládu PiS předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Kaczyńského vládu považuje za problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím, například ve vztahu k soudcům. "Voliči rozhodli svobodně a já se obávám, zda to teď není trend střední Evropy: Vložit své naděje do rukou zdánlivě silných vůdců, kteří za nás vyřeší vše," uvedl Rakušan.

Polsko se pod vedením PiS dostalo v minulém období kvůli některým krokům, k nimž patří reforma justice nebo kácení v chráněném Bělověžském pralese, do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie.