Na sklonku partnerských vztahů nastávají chvíle, kdy strana, která ve dveřích ohlásila: "Odcházím k mamince", pocítí nutkání nahlas říci "všechno je to tvoje vina". V manželských či partnerských poradnách umí tyto stavy rozpoznat a doporučit prozíravější postup. V mezinárodní politice se ale bohužel poradenských institucí nevyužívá dostatečně, pokud vůbec.

Také proto trčí Spojené království se svým zavazadlem ve dveřích vedoucích z Evropské unie již déle než tři roky. Tehdy těsná většina voličů hlasovala pro brexit, aniž by tušila, že odchod nenastane už v pátek 24. června 2016, ale že před tím bude třeba nakreslit a projít cestu se směrovkou Exit, a pokud možno racionálně uspořádat vztahy se sedmadvacítkou. Což se v narůstajících emocích daří čím dál méně.

Jak v osobních, tak v mezinárodních vztazích lze ovšem pracovat s emocemi i cíleně, k čemuž se aktuálně uchýlil britský premiér Boris Johnson. Už v předvečer úterního telefonátu mezi Londýnem a Berlínem konzervativní magazín Spectator zveřejnil odkaz na vládní zdroj, že rozhovory nepovedou nikam. Proč to? Komu jsou adresovány takové úniky informací? Je to docela jasné: hlavním cílem strategie Downing ­Street 10 jsou očekávané předčasné volby. Boris Johnson chce vypadat tvrdě a interpretovat jednání o brexitu tak, aby zabránil odlivu voličů konzervativců k radikální Brexit Party Nigela Farage.

Hlavně na volby ale myslí i opoziční labouristé. Jejich vůdce Jeremy Corbyn podobně jako Boris Johnson jedná pod vlivem úzkého kruhu, který u Labour Party představuje vyhraněně levicová skupina Momentum. Jednání o brexitu je i tady jen prostředkem, jak se dostat k moci.

Za těchto okolností je jasné, že hra "vy za to můžete" se hraje hlavně pro domácí publikum. A sedmadvacítka má v dramatu zvaném brexit sloužit jen jako užitečný terč.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru