Dva lidé ve středu přišli o život při střelbě ve městě Halle na východě Německa. Na Twitteru o tom informovala policie, která zadržela jednu osobu.

Podle Spiegelu je pachatelem sedmadvacetiletý Němec Stephan B. Podle magazínu byl jeho motivem antisemitismus a pravicový extremismus. Policie tak podle informací Spiegelu usuzuje na základě videa, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na ochranné helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".

Na nahrávce dlouhé 36 minut je vidět i žena, kterou Stephan B. po neúspěšném útoku na synagogu z bezprostřední blízkosti zastřelil, a muž, kterého zabil o něco později v nedalekém rychlém občerstvení. Podle listu Süddeutsche Zeitung pachatel video umístil na internet, a počínal si tak podobně jako střelec z novozélandského města Christchurch, který v březnu ve dvou mešitách zabil 51 lidí.

Útočník na videu mluví anglicky, i když s německým přízvukem. Tvrdí mimo jiné, že se nikdy neuskutečnil holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů Židů nacistickým Německem, za něž i dnešní spolková republika cítí zodpovědnost. Střelec také prohlašuje, že feminismus vedl ke snížení porodnosti, a proto existuje masové přistěhovalectví. Za všemi těmito problémy jsou přitom podle něj Židé.

Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž klidně vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet. Podle Süddeutsche Zeitung si zbraně zřejmě vyrobil nebo upravoval sám. Z jeho videa je zřejmé, že se po střelbě na policejní auto jeho vybavení rozbilo. "S konečnou platností jsem prokázal, jak bezcenné jsou improvizované zbraně," prohlásil pak. "Všechny zbraně selhaly," poznamenal také.

Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet.

Server veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR uvedl, že Stephan B. je z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku, tedy ve spolkové zemi, v níž se Halle nachází. V policejních záznamech dosud nefiguroval.

Nebezpečí ve městě už není akutní a lidé mohou znovu na ulici, uvedla místní policie na Twitteru. Podle serverů listů Bild a Tagesspiegel dospěli vyšetřovatelé k závěru, že útočník byl jen jeden. Policie to zatím oficiálně nepotvrdila. Dosud hovořila o tom, že útočníci byli nejméně dva.

První zprávy o střelbě ve čtvrti Paulus, která leží severně od centra města, policie zveřejnila před 13:00. Později uvedla, že dva lidé zemřeli a že do města vyslala řadu jednotek. Bližší podrobnosti o okolnostech střelby nesdělila. Varovala zároveň před jakýmikoli spekulacemi.

Německá média se shodují na tom, že se v Halle střílelo nejméně na dvou místech.

Jedním bylo okolí zdejší synagogy, do níž se podle informací magazínu Spiegel útočníci pokusili dostat. Díky bezpečnostním opatřením se jim to ale nepodařilo. V budově bylo 70 až 80 lidí. Židé ve středu totiž slaví svůj nejdůležitější svátek Jom kipur (Den smíření). Ven z budovy mohli až v podvečer. Policie si předtím musela poradit s výbušninami, které zřejmě pachatel sám vyrobil a položil ke dveřím.

Jeden z útočníků se podle svědků snažil za pomoci zbraně a granátů proniknout i na židovský hřbitov.

"Přes kameru naší synagogy jsme viděli, že se těžce vyzbrojený pachatel s ocelovou helmou a zbraní snaží otevřít naše dveře," řekl listu Stuttgarter Zeitung předseda místní židovské obce Max Privorozki.

"Pachatel do dveří několikrát vystřelil a hodil vícero Molotovových koktejlů, dělbuchů nebo granátů, aby se dostal dovnitř. Ale dveře zůstaly zavřené, bůh nás chránil. Celé to trvalo možná pět až deset minut," uvedl Privorozki. "Před dveřmi jsme se zabarikádovali a čekali na policii," vylíčil.

Útočník, který měl na hlavě ocelovou přilbu, podle něj vypadal jako z nějaké speciální jednotky.

Privorozki se poté vyjádřil kriticky na adresu strážců zákona, kteří podle něj potřebovali jeden příliš dlouhý telefonát a dobrých deset minut na to, aby na místo dorazili. Bezpečnostní situace pro Židy v Sasku-Anhaltsku je podle něj katastrofální a o svou ochranu se musí starat sami. Například muž, který ve středu blížící se útok odhalil, podle něj v synagoze pracuje jako dobrovolník.

Tvrdě kritický byl také šéf Ústřední rady Židů Josef Schuster. "Že synagoga v Halle ve svátek jako je Jom kipur nebyla chráněna policií, je skandální," míní. K brutalitě útoku poznamenal, že překračuje vše známé z uplynulých let a že je pro všechny Židy v Německu velkým šokem.

Znovu se podle svědků, kteří mluvili s televizí n-tv, střílelo pár stovek metrů odtud. Maskovaný útočník v bojovém obleku a helmě automatickou zbraní pálil do rychlého občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Dovnitř se také pokusil vhodit předmět vypadající jako granát. Ten sice vybuchl, ale vážné škody nezpůsobil.

Jednou obětí je žena, která zemřela u synagogy, druhou muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Uvedla to policie, která tak poprvé upřesnila, kde dvojice obětí přišla o život. Dva lidé se střelnými zraněními jsou podle serveru Bild v univerzitní nemocnici. V ohrožení života ale po operacích nejsou.

Spiegel, podle něhož byli útočníci nejméně dva a jeden z nich měl podle svědků helmu s kamerou, tvrdí, že se po útocích střelci rozdělili. Jeden z nich se pokusil utéct ve voze taxislužby, který ale na dálnici zastavila policie. List Mitteldeutsche Zeitung napsal, že snaha chytit dalšího se soustředí na oblast kolem Lipska, které je od Halle nedaleko. Policie to ale popřela. Lipsko zatím nepočítá s tím, že by kvůli situaci zrušilo večerní oslavu 30. výročí rozsáhlé demonstrace proti komunistickému východoněmeckému režimu, které se mají zúčastnit desetitisíce lidí.

Na fotografiích a záběrech médií z Halle je vidět nejméně jeden maskovaný ozbrojený střelec.

Ulice sasko-anhaltského Halle byly po útocích podle veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR prakticky vylidněné. Městská i železniční doprava byla přerušená. Na některých místech hlídkovali těžce vyzbrojení policisté. Další se do města sjížděli odjinud. V pohotovosti byli všichni záchranáři.

Ve středu se střílelo také ve městě Landsberg, které leží nedaleko Halle. Podle německých médií se zde pachatel násilně zmocnil vozu taxi, ve kterém se pokoušel uprchnout.

Vyšetřování střelby v Halle převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti teroristické činy.

V reakci na situaci ve čtvrtmilionovém městě zpřísnila bezpečnostní opatření před synagogami a dalšími židovskými zařízeními města jako Berlín, Drážďany a Lipsko.

Německá policie zpřísnila kontroly na cestách do Česka a do Polska a také na letištích a nádražích v okolí Halle. Informovala o tom na Twitteru.

Česká policie zvýšila kontroly u židovských objektů, na ruzyňském letišti v Praze nebo u hranic se Saskem. Zvýšit dohled policisté mohli také na místech s větším pohybem lidí. Řekla to mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

"Policie České republiky přijala adekvátní opatření. Policisté budou ve zvýšené míře provádět kontroly v okolí židovských objektů či na Letišti Václava Havla," řekla Rubášová. Hranici mezi Českou republikou a Saskem jmenovala jako další z míst se zvýšeným dohledem. Připomněla, že v České republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem a policie kontroluje také další místa. "Samozřejmě se může jednat i o místa s větší fluktuací osob, jako jsou například náměstí nebo obchodní centra," uvedla mluvčí.

Večer po dopadení muže podezřelého z útoku byla tato opatření zase ukončena, uvedl na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na tragédii v Halle reagovala řada politiků, kteří činy tvrdě odsoudili. Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila solidaritu se všemi Židovkami a Židy. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert hovořil o strašných zprávách a vyjádřil smutek za dvojici obětí.

"Že se na Jom kipur střílí na synagogu, nás zasahuje do srdce. Všichni v naší zemi se musíme postavit antisemitismu," napsal na Twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas. Za antisemitský útok označil i ministr vnitra Horst Seehofer.

Český prezident Miloš Zeman v kondolenčním dopise adresovaném prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi vyjádřil znepokojení a úzkost nad rostoucím antisemitismem, se kterým se v dnešní době potýká celá Evropa.

Ten odsoudil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.