Každé hnutí či myšlenkový směr stvoří radikály, kteří se chovají s odpuštěním jako cvoci. Socialistické hnutí, které chtělo dosáhnout snesitelnějších životních podmínek pro dělníky v 19. století, mělo rozbíječe strojů. Liberálové, usilující o uměřenou roli státu, mají libertariány, kteří chtějí zlikvidovat stát jako takový. A tak dále. Nevzdělanost nebo ideologické klapky na mozku vždy plodí bláznivé nápady. A tak není divu, že dnes má hnutí za odvrácení problémů spojených s klimatickou změnou radikální partu, která je ochotná v zájmu prosazení jinak rozumné myšlenky rozvrátit ekonomiku i společnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jáchym Sýkora 07.10.2019 14:20
Petr Honzejk mívá, dle mého názoru, dobré komentáře. V tomto případě však nevěnoval problematice příliš času. Extinction Rebellion na svých českých stránkách popisuje občanské shromáždění podrobněji a jako příklad uvádí jeho realizaci v Irsku v roce 2016. Stačí si pak přečíst třeba na Wikipedii článek Citizens' Assembly (Ireland) aby člověk zjistil, že se jedná o fungující doplněk parlamentní demokracie.
Lukáš Resl 07.10.2019 12:59
XR si myslí, že problém klimatické změny je velice závažný a že se situace dále zhoršuje, místo aby se zlepšovala. Na rozdíl ostatních hnutí a NGO se hnutí XR rozhodlo použít taktiku nenásilných akcích, které ale zatěžují vládní aparát a tak je není možné ignorovat. Inspirací byli mimo jiné "Jezdci svobody" - černošští i bělošští studenti, kteří v roce 1961 v Americe bojovali za zrušení rasové segregace. Veřejnost byla tehdy zpočátku (také) velice rozezlena. O tom, jak to má XR s demokracií by stálo za to se dozvědět víc a nevycházet z jednoho heslovitého sdělení jednoho člena XR.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru