Před třiceti lety bylo Československo na okraji sovětského bloku. Zadrátovaná hranice na západě země bránila úprku obyvatel ven a tzv. narušitelů dovnitř.

Hranice se socialistickými státy tak přísně střežená nebyla, ale jen tak na návštěvu k sousedům se jít nedalo. V Češích se vytvořila jistá mentalita obklíčenosti a provinčnosti.

Dnes je Česko jediná země v Evropské unii − vyjma Lucemburska − ze všech stran obklopená schengenským prostorem, tedy volností pohybu v ničem nesrovnatelnou s minulostí.

"Ale na Čechy to nějak nepůsobí, i když ten prostor dává různé možnosti," povzdechl si nedávno jeden v Česku usazený cizinec.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.