Světové centrální banky nyní uvolňují měnovou politiku, aniž by jim to jasně diktovaly jejich prognózy. Finančnímu trhu to nestačí a čeká další výrazné snižování úrokových sazeb. Důvodem uvolňování měnových politik či v případě Česka alespoň zastavení zvyšování úrokových sazeb jsou především rizika pro budoucí vývoj hospodářství.

Obecně je možné, že řada rizik prostě nenastane. Ale některé signály, které z ekonomik přicházejí, jsou varující. Zde mám na mysli především vývoj měkkých indikátorů aktivity či důvěry, a to především z výrobního sektoru.

Nechci tady jen vytahovat strašáky, protože světlých míst i ve vyspělých ekonomikách se dá najít zatím relativně dost. Ale rizika, o kterých se už několik let mluví, se plíživě stávají součástí hlavních scénářů a současně o nich stále mluvíme jako o rizicích.

Obchodní války už nyní z ekonomického růstu ekonomik zjevně ukrajují. Z brexitu se stalo UFO, ale svou daň v podobě zvýšené nejistoty a negativního dopadu na investice i obchod si vybírá, aniž by nastal. Už to trvá tak dlouho, že by kladným šokem byl nějaký výrazný pozitivní posun v obchodních jednáních mezi USA a zbytkem světa. Stejně tak by byl pozitivní šok brexit s dohodou.

V Česku máme velké štěstí, že takové vnější prostředí, jaké nyní vidíme, nastalo v době, kdy ekonomika rostla nad svým potenciálem.

Politický cyklus navíc v příštích letech přinese vyšší ochotu utrácet z rozpočtu, což bude růst české ekonomiky podporovat.

Česká národní banka z důvodu vyšší inflace sazby jen tak snižovat nebude, ale s ohledem na vnější prostředí by měla nechat sazby tam, kde jsou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru