Když po listopadu 1989 v Československu vznikly politické strany, které se ideově hlásily k britské Konzervativní straně, francouzským neogaullistickým republikánům či německým CDU/CSU, říkaly si liberálně-konzervativní.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Duchek 23.09.2019 14:28
Smysluplné diskusi, po které autor (a jsem tomu rád) volá by prospělo, kdyby nepoužíval argumentační fauly a vyslovené lži. Například Ashers Bakery spor u nejvyššího soudu vyhrála v roce v říjnu 2018 a žádný dort péci nemusela, celou věc otočit a dávat to za příklad LGBT zvůle je vyslovená sprosťárna. Americký spor je jiný, a na tom je to asi docela dobře vidět, tam nešlo o dort s nápisem "support gay marriages" ale o to, že výrobci vadila příležitost pro kterou má být použit, tam pekař prohrál. Je logické proč, protože nemůžete nutit pekaře, aby psal na dort něco co nechce, ale zároveň pekař nemůže říct, že např. neupeče bábovku pro svatbu bělocha s černoškou. Dál by bylo hezké, kdyby autor nepoužíval vyjádření typu: "liberálům je židovsko-křesťanská tradice na obtíž". To je nesmysl, i např. katolická církev prošla obrovským pokrokem, který se zdál kdysi nemyslitelný. Starý zákon obsahuje tolik návodů k násilnostem, že kdyby se postupovalo zcela podle něj, tak se tu kamenuje za každou blbost. Ostatně jsou to konzervativci, kteří používají hanlivé označení "pravdoláskař" na svoje oponenty přesto, že právě pravda a láska jsou tradiční křesťanské hodnoty par excellence. Nejsnazší vysvětlení přeměny liberálů v konzervativce není to, co se tu snaží autor krkolomně vytvořit jako složitý konstrukt, ale prostě to, že tehdejší liberálové stárnou. Když jste drzý na svoje rodiče, tak vám to přijde nesmírně cool a když jsou na vás děti drzé, stává se z vás konzervativec. Myšlenka, že se za 30 let spousta věcí povedla a je nám dobře, ta je v principu správná, a liberálové ji sdílejí. Liberálové jen nesdílejí představu, že dobré časy se dají uchovat tím, že okolo nich natáhnete drát a betonovou zeď. Lidé, kteří se zakonzervují a přestanou se učit jsou k stáru bez práce a hledají svět, který už neexistuje, svět, který o ně stál - ten už ale neexistuje, protože se zastavili a on jim ujel. Když si tenhle starý svět zachováme jako skanzen v ČR, tak naši konzervativci sice v klidu dožijí, ale jejich děti zdědí parní stroj, se kterým se budou snažit dohonit BMW. Konzervativní v pojetí našich konzervativců tudíž bohužel často je děti plodit, ale nestarat se o jejich budoucnost, protože ta opravdu není založená na těžbě uhlí ani přechylování ženských příjmení.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru