Indická vláda se ve středu rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret, které podle ní představují zdravotní riziko. Výrobci tak ztrácejí potenciálně velký trh pro elektronické cigarety, které čím dál více kuřáků využívá jako náhradu za tradiční cigarety. Obavy ze zdravotních důsledků používání elektronických cigaret v poslední době rostou i v dalších zemích.

Tyto nové produkty mají atraktivní vzhled a řadu příchutí. Jejich využívání se v rozvinutých zemích obrovsky zvyšuje a dosahuje epidemických rozměrů, uvedlo ve středu indické ministerstvo zdravotnictví. Vláda rovněž upozornila, že elektronické cigarety jsou sice propagovány jako cesta k ukončení či omezení kouření, ale ve skutečnosti se na nich mnozí stávají závislými.

Zákaz je ranou pro plány společností Philip Morris International, Juul Labs a dalších výrobců elektronických cigaret na expanzi v Indii, kde žije více než 100 milionů kuřáků. Země je tak v počtu kuřáků z celosvětového hlediska na druhé příčce za sousední Čínou.

Zákaz se kromě prodeje týká rovněž výroby, dovozu a reklamy, podle informací agentury Reuters se však nevztahuje na samotné používání elektronických cigaret. Za první porušení zákazu hrozí až rok vězení a pokuta až 100 tisíc rupií (33 tisíc korun). Při opakovaném porušení může trest odnětí svobody činit až tři roky a pokuta až 500 tisíc rupií (165 tisíc korun).

Krok indické vlády přišel pouhý den poté, co New York jako první stát USA zavedl zákaz prodeje elektronických cigaret s příchutí. Zdravotničtí experti v USA v poslední době varují veřejnost před používáním elektronických cigaret. Ty jsou v USA spojovány se stovkami případů vážného onemocnění dýchacích cest, evidováno je rovněž šest mrtvých.