Za 100 miliard korun můžete pořídit 50 tisíc transplantací kostní dřeně, 208 tisíc ročních platů učitelů nebo 657 kilometrů nových dálnic. Anebo můžete říct, že ty peníze nechcete, což je případ České republiky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

12.09.2019 10:06
Vlivem obřích devizových rezerv reálně přicházíme o mnohem víc než 100 mld. ročně. Devizové rezervy jsou koulí na noze, která neumožňuje konvergenci naší ekonomiky směrem k Západu kurzovým kanálem. ČNB intervencemi a udržováním obřích devizových rezerv zvýraznila náš status levné dílny Evropy a znemožňuje nám se ho zbavit. Máme extrémní nedostatek dělníků a kvalifikovaní lidé mají velkou motivaci naši dílnu opustit. Současný stav způsobuje obří transfery majetku mezi spotřebiteli a importéry směrem k vývozcům a povětšinou zahraničním vlastníkům exportních firem. Pomohlo a pomáhá nám to drobně zvyšovat HDP měřené v domácí měně, HDP měřené v eurech a naši reálnou konvergenci to však sráží. Eliminace vlivu obrovských devizových rezerv prostřednictvím vyšší inflace než v eurozóně bude trvat desítky let. Po tuto dobu a následné konvergenční období budeme nadále patřit k Východu, a to nejen změnou struktury obyvatelstva, která je se současnou situací spojena. ČNB místo toho, aby uvažovala jak danou situaci řešit, tak uvažuje o tom, jak ji dlouhodobými investicemi devizových rezerv zakonzervovat. ČNB devizovými intervencemi a následným udržováním vysokých devizových rezerv udělala obdobu toho, co doporučovala nedělat, a to měkkou verzi přijetí eura. Bylo to ve velmi nevhodném kurzu a s mnohými negativy, která jsou s tím spojena s výjimkou toho, že to není natrvalo, ale "jen" na velmi dlouho a že je snáz řešitelné vystoupení z této formy eurozóny, pokud bude vůle.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru