Představení nového iPhonu bylo po jedno desetiletí událostí technologické sezony. S ikonickým produktem, který podobu chytrých telefonů fakticky určil a dlouho diktoval tempo inovací, se konkurence chtě nechtě musela srovnávat. Platí to ještě? Až v úterý večer Apple (pravděpodobně) ukáže iPhone 11, dostane se s ním do hlavních zpráv, ale těžko čekat, že by zákazníkům spadla brada. Natož že by se, jak bylo před několika lety zvykem, v den zahájení prodeje postavili do front, aby nový model měli mezi prvními. Uniklé zprávy nadšení z nového iPhonu nevyvolávají, dokonce už vycházejí články radící počkat si až na model 2020, který bude (konečně) umět využívat sítě 5G.

Úterní slavnostní premiéru Applu navíc trochu pokazila i zpráva organizace, která systematicky monitoruje podmínky v čínských továrnách, kde se iPhony vyrábí. Zjistila například, že v továrnách Foxconnu pracujících pro Apple je několikanásobně více sezonních pracovníků, než umožňují čínské zákony. Apple je kvůli problémům u svých dodavatelů, soustředěných zejména v Číně, pod palbou dlouhodobě. Jde třeba o dodržování maximální pracovní doby (neměla by překročit 60 hodin týdně) či o provize, které (proti pravidlům) někteří zaměstnanci za možnost pracovat zaplatili.

Související

Applu je třeba přiznat, že proti excesům bojuje a pracovní podmínky se snaží hlídat. V tak obří dodavatelské síti, jako se vytvořila kolem iPhonů, však nejde pochybení či zneužití postavení nikdy vyloučit. Apple je a bude lákavý cíl, i když by málokdo dal ruku do ohně za to, že podobné či horší prohřešky by se nenašly v továrnách vyrábějících konkurenční modely.

Je tu ještě jeden faktor, proč by Apple měl být veleopatrný. Skupina lidí kupujících jeho výrobky se totiž poměrně výrazně prolíná s množinou těch, kdo nechtějí mít pocit viny z toho, v jakých podmínkách se jejich lesklé "hračky" vyrábějí. Za iPhony přece platí tolik, že to dává prostor pro férové chování. Na marži Applu se to přitom skoro nepozná.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru