Stát zablokoval sám sebe. Tak se dá charakterizovat současný stav vládnutí v Česku. Kdo na to doplácí, jsou "vlastníci", kteří jsou zároveň "zákazníky" tohoto státu − tj. voliči a občané.

Každý manažer nebo vedoucí týmu vám řekne, že to nejdůležitější pro úspěch jsou neustálé a aktuální informace o fungování jeho týmu či firmy, o změnách v chování zákazníků nebo dodavatelů. Flexibilní a okamžitý přístup k datům je dnes naprosto zásadní pro jakýkoliv byznys. To samé v principu platí i pro stát a úspěšné vládnutí. Jenže rozrůstající se komplikovanost právních norem, neschopnost úřadů, nezájem politiků a špatná rozhodnutí z minulosti dnes zabraňují tomu, aby stát efektivně prováděl veřejné politiky a činnosti, jež na něj veřejnost delegovala.

Český stát má, alespoň teoreticky, opravdu hodně dat, která jsou klíčem k pochopení fungování ekonomiky, společnosti a státu samotného. Stát vybírá daně, sociální a zdravotní pojištění a poplatky. Na druhé straně vyplácí důchody, dávky, platy, dotace a kupuje různé služby a jiné vstupy, aby mohl produkovat služby pro veřejnost.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru